Mashadov'un öldürülmesine tepki

Oysa Mashadov henüz bir ay önce diyordu ki:

“Benim emrim üzerine, Çeçen Silahlı Birlikleri 1 Şubat 2005 tarihinden itibaren tek taraflı olarak bir ay boyunca Çeçenya ve Rusya Federasyonu’nda tüm silahlı saldırılarını durdurdu. Çeçen tarafı bu insani davranışı sadece tek bir amaç için yaptı: Altı senedir Çeçenya’da devam eden ve sadece bizim halkımıza değil, tüm Rus ve Kafkas halklarına zararı dokunan, Kremlin’in müsadesiyle Çeçenya sınırları dışına da taşmış olan büyük tehlikeyi önlemek.

Rus-Çeçen savaşının kontrol edilemez bir bomba durumunda olması, yıkıcı sonuçlarının tüm Kafkas ve Rus halkları için kaçınılmaz hale gelmesi sebebiyle; şu anki zor askeri ve siyasi koşullara rağmen, tüm gücümü gelecekteki kaosları engellemek için kullanıyor ve Rusya’yı bu anlamsız savaşa son verilmesi amacıyla görüşmelere davet ediyorum.”

İşte, Rusya Federasyonu yönetiminin Kafkasya’dan yükselen barış çağrısına verdiği karşılığı görüyoruz. RF yönetiminin anladığı tek dil şiddetin ve kaosun dilidir. Kafkasya dahil tüm çevresine istikrarsızlık yayarak egemenliğini pekiştirebileceğini zanneden Putin iktidarı, sadece Rusya ve çevre halklarını değil tüm dünyayı tehdit etmektedir.

Rus halkına sesleniyoruz:

Putin iktidarı bir avuç çıkar sahibi uğruna sürdürdüğü bu savaşı hiçbir zaman bitirmek niyetinde olmadı, olmayacak. Barış umutlarını yitirmiş bir Kafkasya, tüm bölge halklarına yeni acılar yaşatacak. Seçimle başa getirdiğiniz Putin tercihlerini barıştan yana değil, savaştan ve soykırımdan yana kullanmaktadır. Daha fazla acı, kan ve göz yaşına engel olabilecek en büyük güç barıştan yana çıkacak Rus halkıdır. Sizleri, bu savaşı durdurmak üzere Putin iktidarına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.

Çeçen halkının karşı karşıya olduğu soykırım, insanlığın ortak utancıdır. Dünya kamuoyunu bu insanlık suçunu durdurmak üzere, Aslan Mashadov’un uğruna hayatını feda ettiği barış çağrısına kulak vermeye ve müdahaleye davet ediyoruz.”

Kafkasya Forumu / Birleşik Kafkasya Derneği

9 Mart 200

Bir cevap yazın