Olimpik Soykırım

  • Olimpiyat Hareketinin hedefi daha barışcıl ve daha iyi bir dünya yaratılmasına katkı sağlamaktır.
  • Uluslar arası Olimpiyat Komitesinin temel misyonlarından biri olimpiyat oyunlarının politik veya ticari olarak suistimal edilmesine engel olmaktır.

Rus yetkililerin politik motivasyonları arasında Kafkasya’nın tarihi ve bugününe ilişkin gerçeklerin tamamen çarpıtılması, Rusya’nın sömürgeci zihniyetinin kamu oyunda normalleştirilmesi ve Kafkasya’da uyguladığı baskı ve anti-demokratik faaliyetlerinin meşrulaştırılmasına yönelik çabalar, ve bölgedeki tüm barış ve stabilizasyon çabalarının tehlikeye atılması, bulunmaktadır.

 

Rusya’nın emperyalist politikaları ve faaliyetleri sebebiyle bitmeyen savaşlar, çatışmalar, saldırılar ve insan hakları ihlalleri Kafkasya’da günlük hayatın birer parçası haline geldi. Atalarımız Rusya’nın gerçekleştirdiği soykırım ve sürgünün kurbanlarıdır. Ve Kafkasya’nın pek çok yerinde yaşam hala normal koşulların çok uzağında.

 

Bu adaylık, Rusya’nın kendi lehine gerçekleştirdiği daha büyük bir PR faaliyetinin bir parçası olarak, kamuoyunu Kafkasya’nın geçmişi ve bugünü hakkında yanıltacak manipulatif bir hamledir.

 

Soçi’nin adaylığına ilişkin yerel halkın fikri sorulmamıştır. Oysa kamuoyunun desteği ve onayı Olimpiyatlarda ev sahibi kentlerin seçiminde her zaman en temel ölçütlerden biri olmuştur. Dahası, bu adaylık süreci yerel halkın bazı temsilcileri tarafından da sert muhalefetlerle karşılanmıştır. Ancak Rus yetkililer bu muhalefeti anlayarak çözüm üretmek yerine, her zamanki gibi susturmak konusundaki girişimlerinden geri kalmamışlardır.

 

Bu haliyle Soçi’nin adaylığı, Rusya’nın Kafkasya’daki anti-demokratik ve baskıcı uygulamalarının bir devamı niteliğindedir

 

Rus yetkililerin Kafkasya’da daha önce gerçekleştirdiği muhalif basının susturulması ve sivil toplumun faaliyetlerinin engellenmesi gibi baskıcı girişimlerini de göz önünde bulundurduğumuzda, Rusya’nın bu adaylığa yönelik muhalefeti susturmak konusundaki girişimleri bölgede gerçekleştireceği olası diğer askeri operasyonların bir habercisidir. Rus yetkililer, her zaman olduğu gibi, politik amaçlarına ulaşmak için herşeyi yapabilecek inanca sahip görünmektedir.

 

Bu adaylık Kafkasya’daki stabilizasyon ve barış çabaları için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

 

Diğer bir belirleyici unsur da geniş spor tesisleri ve otellerin inşasının bölgede sebep olacağı çevresel ve ekolojik kıyımdır. Ne var ki, Soçi’nin büyük bir kısmı UNESCO’nun dünya mirası listesindedir. Bu apaçık çevresel sorumsuzluk, daha iyi bir dünya yaratma sürecine katkı sağlamayı hedefleyen Olimpiyat Hareketinin amaçlarıyla uyuşmamaktadır.

 

Bu yüzden, bu adaylık olimpiyat ruhunun politik ve ekolojik temellerde gerçekleşen açık bir ihlalidir.

 

Bu çevre felaketine onay vermiyoruz!

 

Rus yetkililerin, Soçi’nin 2014 Kış Olimpiyatları’na adaylığına ektiği her türlü manipulasyon, dezenformasyon ve şiddete karşı net bir tavır alıyoruz!

 

Olimpiyat ruhunun politik olarak suistimal edilmesine ve çevresel sorumlulukların Olimpiyatlar aracılığıyla ihlal edilmesine olan muhalefetimizi bir kez daha belirtiyoruz. Çünkü, aksi Olimpiyatların alt metni olan barış ve bağımsızlığa karşı olmaktır!

Bir cevap yazın