T.C Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş'ın Türkiye Ziyaretini Engelledi

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın Sayın Bagapş’ın Türkiye’de yaşayan Kafkasyalılarla bir araya gelmek üzere planlanan ziyaretinin gerçekleşememesi hususundaki tutumunun düzeltilmesinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı milyonlarca Kafkasyalıya karşı bir sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Abhazya’nın bağımsızlığını tanımaması ve onun yerine Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü savunması kuşkusuz bir dış politika konusudur. Ne var ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölgede izlediği politika konusunda da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı milyonlarca Kafkasyalıya karşı bir takım sorumlulukları bulunduğu düşüncesindeyiz.

Bu hususta Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan talebimiz, Abhaz-Gürcü sorununa ilişkin olarak her iki tarafın da çıkarlarına uygun bir biçimde bölgede barışın sağlanmasına katkı sağlayacak tarafsız bir dış politika izlemesidir.

“Kafkasya Forumu” olarak, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın söz konusu tutumunu bizlere sorumluluğunun bir gereği olarak açıklaması ve durumun düzeltilmesi taleplerimizi tarafınıza arz ediyoruz.

Saygılarımızla

Kafkasya Forumu

Bir cevap yazın