Rusya Katletmeye Devam Ediyor!

Yevloyev’in yakın arkadaşlarından alınan bilgiye göre Yevloyev, öldürülmeden bir gün önce İnguş halkının baskıdan uzak, barış ve huzur içinde yaşayabilmesi için, Rus işgali ve onun bir uzantısı olan Zyazikov yönetiminden kurtularak, bağımsız bir Inguşetya’yı kurmak zorunda olduğunu söylemişti. Onun bu çağrısı, ölümünün arafesinde Inguşetya muhaliflerinin gayrı resmi parlamentosu Mekhk Kkhel’de destek bulmuş ve Inguşetya’nın Rusya Federasyonu’ndan bağımsızlığı için 30 Ağustos’ta halktan imza toplanmaya başlanmıştı.

Bilindiği gibi Çeçenya’ya komşu olan İnguşlar, Çeçen-Rus savaşı öncesinde bağımsızlık isteyen Çeçenlerden ayrılarak Rus yönetimi altında kalmışlardı. Ülkenin bundan önceki Cumhurbaşkanı, üst düzey eski bir ordu komutanı olen Ruslan Aushev, 2001’de Kremlin’in uygulamaya sokmak istediği sert politikalara karşı çıkmış ve yaşadığı anlaşmazlıklar sebebi ile görevinden istifa etmişti. Şu anda ise Aushev’in halefi Murat Zyazikov, halk tarafından ülke genelinde hakim olan anarşinin asıl sorumlusu olarak görülmekte. İngushetiya’yı baskı ve tedhiş eylemleri ile idare eden Zyazikov’un en büyük destekçisi de kolayca tahmin edilebileceği gibi Rusya. Putin gibi eski bir KGB ajanı olan Zyazikov, halkın % 55’inin sandık başına gitmediği 2007 seçimlerinde, açıkladığı % 98’lik katılımla, Putin & Medvedev ikilisinin iktidarını meşrulaştırma çabasıyla da tanınıyor.

Ingusetya’da yaşanan bu yozlaşma ve baskılara karşı cesurca adalet arayan, ülkesinin ve halkının geleceğini savunmak adına kendisine cumhurbaşkanı diyen bir katille mücadele eden Yevloyev’e, cesaretinin bedeli hayatıyla ödettirildi.

Daha önce site editörü Rosa Malsogova’yı da tehditlerle Fransa’ya siyasi sığınma talebinde bulunmaya zorlayan Rusya, kendisine muhalif düşüncelere sahip olmanın özellikle de Kafkasya’da nasıl karşılık göreceğini bir kez daha, hem de mümkün olan en açık şekilde, yani kurşunlarla, tüm dünyaya göstermiş oldu.

Tamamen barışçıl bir yolla fikirlerini savunan bir insanın son derece zalim bir şekilde katledilmesini, Kafkasya Forumu olarak kınıyor ve protesto ediyoruz. Düşünce özgürlüğüne zerre kadar saygısı olmadığını her fırsatta ispatlayan ve gazeteci cinayetleri ile vandalizmi 21. yy’a taşıyan Rusya’nın bu barbarlığının uluslararası toplum tarafından da gerektiği şekilde lanetleneceğini umuyoruz.

KAFKASYA FORUMU

Bir cevap yazın