İnguşetya’da Rus askeri konvoyu vuruldu: 50 asker öldürüldü

Bağımsız haber ajansı Kavkazki Uzel de, haberi doğrulayarak, en az 50 Rus askerinin öldürüldüğünü, ölen askerlerin büyük kısmının Rus İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel OMON birliklerinden olduğunu kaydetti.

Yerel muhalif web sitesinin haberine göre ise içişleri bakanlığından bir kaynak Sunca bölgesinde yaklaşık 50 askerin öldürüldüğünü söyledi. Aynı kaynağa göre, zırhlı personel taşıyıcılar içindeki askerlere en az iki saldırı düzenlendi. Saldırıda, zırhlı personel taşıyıcılar ve kamyonlar da imha edildi.

Sahibi geçtiğimiz günlerde devlet başkanı Murat Zyazikov tarafından öldürülen yerel muhalif site ingushetia.org’un haberine göre ise, Rus askerlerine üç ayrı saldırı düzenlendi. İlk saldırının Galashki köyü yakınlarında ikincisi ise Surkhakhi ve Alkhasty köyleri arasındaki yolda gerçekleşti. Üçüncü saldırı ise saldırıya uğrayan Rus askerlere takviye olarak gitmekte olan bir askeri konvoya gerçekleştirildi.

Haberi veren web sitesinin sahibi ve devlet başkanı Murat Zyazikov’un muhalifi Magomed Yevloyev, Ağustos’ta polis gözetiminde iken polis kurşunu ile öldürülmüştü.

Resmen yapılan açıklamalarda ise ölü sayısı halen iki olarak veriliyor. İnguşetya Savcısı Yuri Turigin ise ölü sayısı vermediği açıklamasında, saldırıyı Çeçenya ve İnguşetya’dan 20 savaşçının düzenlediğini duyurdu.

Saldırılar sonrasında Rus askerler, Çeçenistan sınırını sıkı kontrol altına aldı. Muzhichi’de yaşayan görgü şahitleri, telefonla gazetelere yaptıkları açıklamalarda, askerlerin köyde barikatlar kurduğunu, iki helikopterin köy üzerinde devamlı uçtuğunu, askerlerin herkesin kimliklerini kontrol etmekte olduğunu söyledi.

Rus silahlı kuvvetleri de, İnguşetya’da konvoylarına yapılan bu saldırılar sonrasında geniş çaplı ‘karşı terör operasyonu’ adı altına bir harekat başlattı.

Rusya’da devlet kontrolündeki haber ajansları iki Rus askerin öldüğünü söylerken, İnguş güvenlik kaynakları saldırılarda en az 40 Rus askerinin öldüğünü belirtiyorlar.

Yerel güvenlik kaynağı, “Askerler direnemediler bile. Çünkü araçlarına omuzlardan ateşlenen roketlerle saldırı düzenlendi. Üç zırhlı personel taşıyıcı ve iki kamyon tahrip oldu, otomotik silahların ateşine maruz kaldı. Konvoydaki askerlerden sadece biri sağ kurtuldu” dedi.

İnguşetya’da önceki gece de ‘direnişçi’ bir grup, iki köyü bir sürleğine teslim almıştı. Yandare ve Mujiçi köylerinin girişlerine kontrol noktası kuran ‘direnişçiler’, yoldan geçen araçları durdurup kimlik kontrolü yapmış, Mujiçi’de kontrol noktasında durmayan bir kişi, direnişçilerin açtığı ateş sonucu yaralanmıştı.

Dün de Suncan bölgesindeki Troyitkski’de kasabanın başkan yardımcısı Kazbek Camhotov, kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısında yaşamını yitirmişti.

Yerel savaşçılar, 13 Ekim’de de Nazran Emniyet Müdür Yardımcısı Albay Davud Muradov’u öldürmüşlerdi.

Bir cevap yazın