İMRAN ABDÜLAZİMOV’UN RUSYA’YA İADE GİRİŞİMİNİ KINIYORUZ!

 

cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

bimer@basbakanlik.gov.tr

basin@icisleri.gov.tr

besir.atalay@icisleri.gov.tr

iciskom@tbmm.gov.tr

inshkkom@tbmm.gov.tr

 

Faks Numaraları:

Cumhurbaşkanlık: (0312) 470 13 16

Başbakanlık: (0312) 425 13 75

İçişleri Bakanlığı: (0312) 419 50 02

TBMM İçişleri Komisyonu: (0312) 420 53 31

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu: (0312) 420 53 94

 

 

İMRAN ABDÜLAZİMOV’UN RUSYA’YA İADE GİRİŞİMİNİ KINIYORUZ!

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Makamına,

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Makamına,

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Makamına,

TBMM İçişleri Komisyonu’na,

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na,

 

26 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, Türkiye kamuoyunda büyük rahatsızlıklara sebep olan bir olay yaşanmış ve yıllardır ailesiyle Türkiye’de ikamet eden Çeçen sığınmacı İmran Abdülazimov Rusya Federasyonu’na iade edilmek istenmiştir. Pasaportunu yırtarak iade girişimini şimdilik sonuçsuz bırakan Abdülazimov halen Kumkapı Yabancılar Şubesi’nde tutulmaktadır.

 

İçişleri Bakanlığı’nca onaylanan sınır dışı etme kararının uygulanması halinde Abdülazimov işkence görecek, hakları ihlal edilecek ve can güvenliği tehlikeye girecektir. Rusya’ya karşı yaşamakta olduğu toprakları savunurken 2002 yılında yaralanan, daha sonra karaciğer ve akciğerinden ameliyat olan böbrek hastası 51 yaşındaki Abdulazimov’un Rusya’ya iadesi, kendisini açıkça ölüme göndermek demektir. Söz konusu koşullar ortada iken, uluslararası hukuk kurallarına aykırı biçimde alınan bu iade kararı kamuoyunda büyük infiale sebep olmuş ve Çeçen sığınmacıların geleceklerine dair endişeleri artırmıştır.

 

İade kararının uygulanmasıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin adalet ve insan hakları değerlerine bakışı öncelikle Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülkelerdeki Kafkasyalılar, bölge halkları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin samimi ve duyarlı insanları tarafından sorgulanacaktır.

 

Hiçbir gerekçe gösterilmeden evinden alınan Abdülazimov’un adil yargılanma hakkı vardır. Temel insan hak ve hürriyetlerini sahiplenen bizler, iade kararını alan İçişleri Bakanlığı’nın vicdanları yaralayan bu kararını durdurmasını ve cinayete ortak olmamasını talep ediyoruz. Olayın takipçisi olacağımızı belirtiyor, sorumluların tarih önünde bu kararla anılacağını hatırlatıyoruz!

 

 

İMZA:

 

Bir cevap yazın