A. Zakayev: "Çeçenya'nın Bağımsızlığının Tanınması İçin Yollar Arıyoruz"

 

Ahmed Zakayev

Ahmed Zakayev: Dün Brüksel’i ziyaret ettim, orada ‘Rus-Gürcü çatışması bağlamında Çeçenya’ konulu bir konferans düzenlemeyi planlayan Avrupa Konseyi Parlementerleri ile görüştüm. Konferansta şu konular tartışılacaktır: Eğer Abhaz ve Güney Osetya milletleri kendi bağımsızlık durumlarınından sözetme hakkına sahiplerse neden Çeçenler de aynı hakka sahip olmasınlar? Bu soru yasal ve politik açılardan değerlendirilecek ve uluslararası hukuk ve Rus kanuni yapısı normları çerçevesinde tartışılacaktır.

Brüksel’den sonra Kosova çatışması çözüm planı yazarı Marti Akhtisaari için yapılan resmi Nobel Ödülleri törenine katılmak üzere Oslo’ya davet edildim. Planı oluşturan prensipler, uluslarası topluluğun Kosova’yı bağımsız bölge olarak tanımasını sağlamıştır. Ülkemizi bu etkinlikte temsil etmek için önceki gece Oslo’ya vardım. Norveçli parlementerlerle ve birçok gazeteci ile görüşmeler gerçekleştirdim.

Şunu belirtmeliyim ki, hepsi Çeçenya’daki durum hakkında oldukça fazla bilgi sahibi ve anavatan Çeçenya’ya geri dönüş, kendi tarihimizle yüzleşme ve savaşın başlaması ve kökenindeki nedenler konularındaki müzakerelerde de bir artış sözkonusu. Abhazya, Kosova, Kuzey Kafkaslar ve Güney Osetya’daki olayları tartışma süreçleri gösteriyor ki Çeçenya konusu sorun devam ettiği için halen gündemdedir ve çatışmalara yönelik halen bir çözüm bulunamamıştır. Bu anlaşmazlığa bir çözüm yolu bulmak için askeri arayışlardan çok barışçıl bir arayışa gidilmekte olup, bu arayış amaca ulaşmak için yürüttüğümüz tartışmaların ve geriye kalan diğer politik faaliyetlerimizin hedefini oluşturmaktadır. Bağımsızlık mücadelemizin 1990 yılında başlaması nedeniyle bölgesel bütünlük prensibi uluslararası ilişkilere egemen olmuş durumdadır. Bugün eğer bu durumdan bir uzaklaşma gözlemleyebilirsek ve eğer bu prensip yalnızca Çeçenya’ya yüklenirse bu uluslararası hukuğun bir prensibi olmaktan çıkar. Eğer biz uluslararası hukuğu doğru şekilde ele alırsak, uluslararası hukuk seçici olarak uygulanmaz.

Bugun eğer bölgesel bütünlük prensibinin yalnızca Çeçen statüsünün yaratılmasını önlemek amacıyla, dünyadaki diğer tüm anlaşmazlıkların temeli karşısında ortaya atıldığını söylüyorsak, o halde bu daha yüksek sesle ve daha net olarak belirtilmelidir. Öte yandan, eğer, bu prensip herkese uygulanıyorsa, o zaman bize bu yaklaşıma yönelik olayları uygun şekilde belirlememiz ve Çeçen meselesine yönelik politik bir uzlaşma yolu bulmamız için izin verilmelidir.

Bugun olanlardan anladığımız Çeçen halkı ve Rus emperyalizmi arasında devam eden savaştan ibarettir. Bu yüzleşme ne bugün ne dün başladı, asırlardır devam etmekte. Putin bile bunun tarihi bir sorun olduğunu alenen itiraf etti, bu gerçekten de tarihi ve günümüz politikacılarının çözüm yolu bulması gereken bir problemdir. Kendi sağduyuları ve sorunu kavramaları ölçüsünde bu problem ya insanlarımıza acı vermeyi sürdürerek çözülmeden kalabilir, ya da anlaşmazlığa en sonunda gerçekçi bir çözüm bulunarak sona erdirilebilir.

Bu şahıslara ait bir sorun değildir, bu benimle ya da herhangi biriyle ilgili bir sorun da değildir. Bu, iki ulus arasındaki tarihi bir yüzleşmedir ve bugün artık zaman bu sorunu çözecekir.

Bizler bu davaya bütün gücümüzle yüreklerimizi koyduk ve çözebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün Polonya’da meslektaşlarımızın da katıldığı başka bir konferans yapılmaktadır ve Allah’ın izniyle bugün geç saatlerde ya da yarın buradaki işimiz bittiğinde biz de aralarına katılacağız.

Bunlar bugün sürdürmekte olduğumuz faaliyetlerdir.

 

Radyo Marsho, Yayın ve Medya Bölümü, CHECHENPRESS, 13 Aralık 2008

Çeviri : Kafkasya Forumu

 

Bir cevap yazın