Moskova'da Sokak Ortasında İnfaz

Saldırı Kremlin’in yakınında düzenlendi

Stanislav MarkelovMarkelov saldırı öncesinde, Kremlin’in bir kilometre uzağında düzenlediği basın toplantısında, müvekkili 18 yaşındaki Elsa Kungayeva adlı Çeçen kıza tecavüz ederek öldüren ve bu nedenle hüküm giyen Albay Yuri Budanov hakkındaki salıverme kararına itiraz edeceğini açıklamıştı. Budanov 2003 yılında yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Dava, Rus yetkililerin Çeçenistan’daki insan hakları ihlalleri konusundaki tavrı nedeniyle kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. 18 yaşındaki Çeçen kızın ailesi, sarhoş Rus askerlerinin kızlarını 2000 yılında kaçırarak önce tecevüz ettiğini, ardındansa öldürdüğünü belirtmişti.

Politkovskaya’yı da savunmuştu

Silahlı saldırıda ölen Markelov, Rusya’da herkesin yakından tanıdığı bir isim. 34 yaşındaki avukat daha önce de Kremlin’i sert bir şekilde eleştiren ve yine bir suikaste kurban giden gazeteci Anna Politkovskaya’nın da avukatlığını yapmıştı. Markelov Rus yetkilileri, Politkovskaya’nın Çeçenistan’da işlediği suçlar yüzünden daha önce mahkum edilen bir polis tarafından öldürüldüğüne ikna etmeye çabalamıştı. Markelov 2004 yılı Nisan ayında Moskova’da bindiği metroda, beş kişi tarafından bilincini kaybedene kadar dövülmüş, yanında bulunan Politkovskaya davasıyla ilgili belgeler çalınmıştı.

İnsan hakları savunucularından tepki

İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch, Markelov ve gazeteci Baburov’un öldürülmelerini sert bir dille kınadı. Açıklamada Markelov’un, Çeçenistan’da insan hakları ihlallerine maruz kalan insanların gözünde bir “kahraman” olduğuna dikkat çekildi. Kremlin’e yönelik eleştirileriyle tanınan insan hakları savunucusu Lev Ponomaryov da yaptığı açıklamada, “Rusya’da cesur bir gazeteciye ihtiyacı olanlar önce Politkovskaya’yı, cesur bir avukata ihtiyacı olanlarsa önce Markelov’u arardı” diye konuştu.

Kaynak: DPA, AFP; AP

Bir cevap yazın