Nalçik baskınının faturası Mashadov'a kesiliyor

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi’nde yargılanan 58 kişiyle ilgili iddianameyi hazırlayan savcı grubunun başkanı Olga Çibineva’nın okuduğu suçlamaların ana unsurları şöyle:

  • 2004-2005’de Kabardey-Balkar’da istikrarı bozmak ve terör eylemeleri gerçekleştirmek amacıyla Mashadov ve Basayev’in emriyle Nalçikli Anzor Astemirov’un liderliğinde Kafkasya Cephesi Kabardey-Balkar Kolu oluşturuldu.
  • Suç örgütü, ağır ve çok ağır suçlar işleme, Rusya Federasyonu anayasal yapısını silahlı ayaklanmayla değiştirme, Rusya Federasyonu’nun bölgesel bütünlüğünü bozma amacıyla kuruldu.
  • İsyancıların Rusya devlet organlarına yönelik silahlı eylemlerinin amacı bazı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde İslam devleti kurmaktı.
  • 2004 başından 13 Ekim 2005’e kadar Kabardey-Balkar’da suç örgütünün faaliyetlerine yaklaşık 250 kişi katıldı. Amaçlarını gerçekleştirmek için aralarında İçişleri Bakanlığı, FSB, Federal İnfaz İdaresi, 1.2.3. emniyet şubeleri, 43. sınır birliği, Nalçik havaalanı, etraftaki mağazalar olmak üzere Nalçik’te en az 40 kurumu seçti.
  • Yargılanan 58 kişi terörizm, haydutluk, silahlı ayaklanamaya katılma, organize suç örgütüne katılma, cinayet suçlarını işledi.

Yaklaşık 400 kişinin zarar gördüğü Nalçik olayları soruşturması çerçevesinde olay yerinde 120’den fazla incelemenin yapıldığı, 2500 görgü tanığının dinlendiği belirtildi.

Resmi açıklamalara göre Nalçik baskını ve ardından çıkan çatışmalarda saldırıya katılan 89 genç, 35 güvenlik görevlisi ve 14 sivil öldü, 100’e yakın kişi de yaralandı. Saldırının sorumluluğunu üstlenen Şamil Basayev ise olayda 37 direnişçinin öldüğünü, federal güçlerden de 300’ünün öldüğünü yada yaralandığını belirtmişti. ÖZ/FT

Ajans Kafkas

Bir cevap yazın