Ramzan Kadirov’u Meşrulaştırma Çabalarını Kınıyoruz!

Onursuzluğu saklamak için uydurulan sayısız yalan, çarpıtılan İslami kavramlar, halkın kutsal değerlerine ve dini duyarlılıklarına yönelik alabildiğine büyük bir istismar, yazılıp söylenenlerin içeriğini oluşturmaktadır. Acımasızlığı ve ahlaksızlığıyla bütün dünyada ün kazanmış; düşmandan aldığı güçle Çeçen halkı üzerine korku salmış işbirlikçi Ramzan Kadirov, Türkiye kamuyouna, “Halkının Cumhurbaşkanı”, “mütevazı bir cevan”, “samimi bir dindar” gibi yalan dolu yakıştırmalarla yansıtılmaya çalışılmaktadır.

Bunun yanında, Kafkasya’da silahlar henüz susmuş değil. Hala insanlar ölüyor, çocuklar sakat kalıyor. Her geçen gün yeni bir kaçırılma haberi geliyor. Kadirov’un özel hapishanelerinde yüzlerce Çeçen genci işkence görüyor. Gazeteciler, aktivistler sokak ortasında öldürülüyor. Mülteciler tehdit ve baskılarla sindiriliyor. Diasporada gizli operasyonlarla kelle avcılığı yapılıyor ve bütün bunlar yıllardır devam ederken birilerinin çıkıp işgal altındaki bir coğrafyada okunan ezanlardan, inşa edilen görkemli camilerden, parklardan ve ışıklı fıskiyelerden bahsetmelerini en basit ifadeyle ahlaksızlık olarak görüyoruz.

Biz bu konuda her zaman olduğumuz gibi tarafız. Kamuoyunu ahlaksızca uydurulan bu yalanlara karşı dikkatli olmaya çağırıyor, temelde bazı çıkar çevrelerinin Çeçenya’daki rant potansiyeline daha sorunsuz erişimini amaçlayan bu girişimi ise nefretle kınıyoruz!

 

Kafkasya Forumu

22.10.2009

Bir cevap yazın