Aslan Mashadov’u Rahmetle Anıyoruz

 

“Tahammül etmek zorunda kaldığımız vahşet bizim için yeni değildir. Biz Stalin’in tuz madenlerini, dikenli tellerle çevrili ve gardiyan kuleli kamplarını, isimsiz mezarlarını hatırlıyoruz, biliyoruz. Vatanımızdan sürülmenin ve soykırımın acılarını biz tattık. Maruz kaldığımız dehşetlerden dolayı bu durumlara maruz kalanlarla korkunç bir ortak paydamız var, biz onları hemen tanırız. Dachau ve Auschwitz’de fırına atılan iskelet halindeki Yahudileri ve Romanları, Nanjing’de süngülenenleri, Biafra’daki gözleri korkudan büyümüş çocukları, My-Lai’da namlunun ucunda yalvaran anne ve bebeğini, hardal gazıyla boğulan Irak Araplarını, Interhamwe’nin bıçaklarıyla Kigali yolunda doğranan Rwanda’lı Tutsileri biz tanırız, anlamsız cinayetler tarihinde onlar bizim şehit kardeşlerimizdir.”
Aslan Mashadov
 
Çeçen İçkerya Cumhuriyeti III. Devlet başkanı Aslan Mashadov, beş yıl önce işgalci Rus ordusu tarafından katledildi. 8 Mart 2005’te, silahındaki son kurşuna kadar düşmanla mücadele ettiği çatışmada şehit oldu.
 
Aslan Mashadov Çeçen direnişinde ve tüm Kafkasya’nın özgürlük mücadelesinde çok önemli bir yere sahiptir. O, Çeçen halkı tarafından seçilmiş olan son devlet başkanı, ülkelerinin bağımsızlığı için mücadele eden bütün Çeçen savaşçıların başkomutanı, barış ve huzur yolunda sorunların çözümü için bütün gücünü ortaya koyan çok büyük bir liderdi.
 
Kafkasya ve Çeçenya’yı hala işgal altında tutan Rusya, Aslan Mashadov’un barış çağrılarına her zamanki gibi şiddet ve kan ile yanıt verdi. Diğer savaşçılarımıza, liderlerimize, devlet başkanlarımıza yaptığı gibi onun da cenazesini ailesine teslim etmedi.
 
Aslan Mashadov’u sonsuz saygı, rahmet ve dua ile anıyoruz. Şüphesiz bir inançla yürümüş olduğu bağımsızlık yolunda bayrağı devralacak nice Aslanların, Caharların, Zelimhanların yetişeceğine inanıyoruz…
 
Kafkasya Forumu

 

Bir cevap yazın