Çerkesler‘in Soçi Oyunları Öfkesi

 
Aktivistler, Rus hükümeti‘nin, bir zamanlar Soçi’de yaşayan Çerkes halkına 1864’de uygulanan yıkım – yeni kitabımda modern Avrupa tarihinin ilk soykırımı olarak savunuyorum- için özür dilemesi gerektiğini söylemekle birlikte, bu gerçekleşene kadar Olimpiyatlara engel olacaklarına söz veriyorlar.
Halklarının yıkımının 150. yıl dönümünde orada herhangi bir kutlamanın dehşet verici bir vurdum duymazlık olacağını söyleyen aktivistlere göre Uluslararası Olimpiyat Komitesi oyunları hiç bir zaman Soçi’ye vermemeliydi.
 
"Bırakın Şöhretimiz Büyük Olsun -Let Our Fame be Great" adını verdiğim kitabımla ilgili araştırma yapmak için Soçi’yi ziyaret ettiğimde, kayak organizasyonunu ağırlayacak olan Krasnaya Polyana’nın ve davetlilerin oraya ulaşmak için geçeceği vadinin güzelliğine hayran kalmıştım.Görkemli bir müsabaka alanı olacak.
 
Aslında, aynı şekilde, yenilgilerinden ve Çar II. Alexander’ın onları sürmesine kadar ülkelerinin can damarı olan bu bölgeden Çerkesler‘in tamamen silinmesi beni şaşkına çevirmişti. Bölgede Ruslardan önce herhangi birilerinin yaşadığının kanıtı olarak, 19. Yüzyıl‘ın ikinci yarısında bu uzak vadiyi kolonize eden aristokratlar tarafından dikilmiş olmayacak kadar eski tek bir armut ağacı buldum.
 
Çerkesler aslen Rusya’nın bütün Karadeniz sahili boyunca yasamışlardı, Çeçenya sınırına kadar olan bölgeye hakim olarak Anapa‘dan Abhazya’ya kadar. Türklerle gevşek bir müttefik olarak, 1864’de bir felakete ugramalarına, direnişlerinin çökmesiyle topraklarından mahrum kalmalarına kadar, Rusya’nın güneye doğru ilerleyişini durdurdular.
 
Rusya, ulaşılmaz vadilerinde kalan kavgacı dağlılara müsamaha etmeye hazırlıklı değildi ve Rus askerleri Çerkes gruplarını, Türk gemileriyle Osmanlı’ya hareket edecekleri sahillere sürdü. Çaresiz kalabalıkları saran salgın hastalıklar veya açlık sebebiyle yaklaşık 300 bin’i hayatıını kaybetti.
 
21 Mayıs 1864’de, 2014 Olimpiyatları mekanının tam üzerinde kesin yenilgilerini yaşadılar.
 
Çar askerlerinin zafer geçişlerini yaptıkları kutlama alanınıdan geriye onu hatırlatacak bir şey kalmadı. Aslında, bu kutlama alanı şu an yüksek seviyeli misafirlerin karşılanacağı bir helikopter pistinin altında kalmış durumda.
 
1 Mart’da Uluslararası Çerkes Derneği, Başkan Dmitry Medvedev’e başvurarak, Vancouver Olimpiyatları’nda yerli Kanadalılar‘ın amblemlerinin gösterilmesine benzer şekilde, halkının bir sembolünün oyunlara dahil edilmesini istedi.
 
Ancak bu başvurunun duyulması pek olası değil. Rusya’da yaşayan Çerkesler tarafindan halklarının yıkımının soykırım olarak tanınması için yürütülen bir kampanya kabaca reddedildi ve aktivistler devlet yetkilileri tarafından saldırıya uğradı.
 
Pek çoğu, Çerkes nüfusunun yüzde 10’nun bulunduğu Rusya dışında yaşayan daha radikal Çerkes hareketleri ise Kremlin tarafından daha da az hoş karşılanacak taleplere sahipler.
 
Ataları Osmanlı‘ya sürülmüş olan ve bugün İsrail, Ürdün, Türkiye ve başka çeşitli yerlerde yaşayan Çerkesler‘i birbirine bağlayan No Sochi 2014 (Soci 2014’e Hayır) aktivistleri, Vancouver’da protesto ettikleri oyunların Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Rusya’dan alınmasını ve başka bir yere taşınmasını talep ediyorlar.
 
Bildirilerinde şöyle deniyor: " Biz soykırıma maruz kalmış bir halkın torunları olarak bir kez daha Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kararını şiddetli bir şekilde kınadığımızın altını çiziyoruz. Özgürlük aşığı Promethe’nin Kafkasya dağlarında tutuşturduğu meşaleyi hürriyet katili Rusya’ya vermeyin! Soçi’nin kasıtlı bir yıkıma daha ev sahipliği yapmasına izin vermeyin!".
 
Normalde protestoculara pek iyi karşılık vermeyen Rusya, Olimpiyat oyunları yaklaşırken, muhtemeldir ki Çerkes gruplarının vitrinini bozmasıyla ilgili giderek artan bir şekilde kaygılanacaktır. Geçen sene bir dizi Çerkes protestosu ancak askeri kontrol noktalarının kullanımı ile durdurulabilmişti ve oyunlara daha dört sene var.
 
Bu muhtemel propaganda başağrısı, çevre problemleriyle karşılaştırılamayacak kadar ciddi bir sorun olarak Rusya’nın karşısına çıkabilir.
 
Oliver Bullough IWPR Kafkasya editörüdür. Kitabı "Let Our Fame be Great: Kafkasya’nın muhalif insanları arasında bir yolculuk" İngiltere’de Allen Lane tarafından basıldı ve Haziran’da Basic Books tarafından Amerika’da bastırılacak.
Kaynak: IWPR
 
Çeviri: Shumaf Sencer 

Bir cevap yazın