Yardım Gemilerine Yapılan Saldırıyı Kınıyor, Kafkas Diasporası’nı İnsanlıktan Yana Tavır Göstermeye Davet Ediyoruz!

Yardım Gemilerine Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz
 
“Tahammül etmek zorunda kaldığımız vahşet bizim için yeni değildir. Biz Stalin’in tuz madenlerini, dikenli tellerle çevrili ve gardiyan kuleli kamplarını, isimsiz mezarlarını hatırlıyoruz, biliyoruz. Vatanımızdan sürülmenin ve soykırımın acılarını biz tattık. Maruz kaldığımız dehşetlerden dolayı bu durumlara maruz kalanlarla korkunç bir ortak paydamız var, biz onları hemen tanırız. Dachau ve Auschwitz’de fırına atılan iskelet halindeki Yahudileri ve Romanları, Nanjing’de süngülenenleri, Biafra’daki gözleri korkudan büyümüş çocukları, My-Lai’da namlunun ucunda yalvaran anne ve bebeğini, hardal gazıyla boğulan Irak Araplarını, Interhamwe’nin bıçaklarıyla Kigali yolunda doğranan Rwanda’lı Tutsileri biz tanırız, anlamsız cinayetler tarihinde onlar bizim şehit kardeşlerimizdir.”
Aslan Mashadov
 
İsrail Ordusu, 31 Mayıs sabahının erken saatlerinde, Gazze’ye ulaştırılması hedeflenen insani yardım filosuna saldırdı. Filonun hedefi Filistin’e uygulanan ambargoyu kırmak ve onlara yalnız olmadıklarını göstermekti. İsrail ordusu, onlarca ülkeden yüzlerce gönüllünün bulunduğu gemilere düzenlediği kanlı saldırıyla ardında çok sayıda ölü ve yaralı bıraktı. Olaylar dünyanın gözleri önünde yaşanıyorken; ölü ve yaralı sayısının dahi tam olarak netleşmediği saldırıyla, uluslar arası kamuoyunun vicdanı yeniden sınanıyor.
 
Katliamlarla insanları yerlerinden süren, ablukalarla toplumun direncini kırmaya çalışan bu zihniyeti Kafkasyalılar olarak çok iyi tanıyoruz. O unuttuğumuz topraklarda çocuklar, kıtlık yüzlü katilin gölgesi altında büyüyorlar. Filistin’de açlık, yoksulluk kol geziyor; Filistin’de ölüm kol geziyor! Zulme göz yummak, onu kabul etmek ve gelecek katliamlara izin vermektir. Bir parça toprak için insanları katleden, bebeklerin yüzünü kana bulayan, özgürlüğü tüketmeye çalışan katilleri tanıyoruz.
 
Kafkas Diasporası’na Çağrımızdır:
 
Özgürce, onurlu ve eşit bir yaşam tüm halkların hakkıdır, dava yalnızca Filistin’in değil tüm insanlığın davasıdır. Tarih bize bağımsızlığın, özgürlüğün, anavatanda dalgalanan bayrağın değerini, bizi onlardan mahrum bırakarak acımasızca öğretti. Dünün mazlumları bugünün zalimlerine dönüşürken bugünün kurbanları için herkesi ayağa kalkmaya davet ediyoruz!
 
Zulme karşı tek yürek tek ruh!
 
Kafkasya Forumu
31.05.2010

Bir cevap yazın