Başkentte Militanlar Dağıstan Emniyet Gücü Mensuplarını Hedef Alıyor

Dağıstan’da, başkent Mahaçkale’de 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılarla şiddet dolu geçen bir günün bitiminde otomatik silahların kullanıldığı bu son olayda ölen veya yaralanan kimse olmadı. Başkent Mahaçkale’de aynı gün içinde meydana gelen saldırılarda yedisi polis memuru olmak üzere toplam on bir kişi öldü ve bir polis memuru ile yoldan geçmekte olan altı sivil yaralandı. Saldırganların dördü, patlayıcı madde taşıdıkları araca polisin ateş açması sonucu meydana gelen patlamada hayatını kaybetti.  Bazı kaynaklar Mahaçkale’deki  saldırılara toplam 5 saldırganın dahil olduğunu bildirdi.

Olaylar yerel saatle öğleden sonra 1:00 civarında, Mahaçkale’nin merkezinde bir grup silahlı saldırganın trafik polisine ait bir arabayı çalarak,  bir mağazayı soymak ve iki polis arabasına  saldırmak amacıyla kullanmaları ile başladı. Bazı kaynaklara göre, şehir merkezinde polis ve militanlar arasında en az bir silahlı çatışma daha yaşandı.(www.kavkaz-uzel.ru, 11-12 Kasım; www.newsru.com, 11 Kasım).

Mahaçkale’deki saldırıların ardından Federal Güvenlik Servisi (FBS) ‘nin bomba imha uzmanları saldırganların şehirde terkettiği bir arabada bulunan bombayı etkisiz hale getirdiler. Rus Ulusal Anti-teror Merkezi kaynakları mekanizmanın 3 litrelik plastik muhafaza içine yerleştirilmiş patlayıcı ve metal parçalardan oluştuğunu ve zaman ayarının bulunduğunu bildirdi. Bombanın patlaması halinde 3 kilogram tnt’ye eş değer bir patlama gerçekleşecekti. (www.kavkaz-uzel.ru, Interfax, 11 Kasım).

Bu saldırılarla, Dağıstan emniyet güçleri Mahaçkale’de ilk defa edef alınmıyor. 10 Kasım’da kimliği belirsiz saldırganlar Kizlyar bölgesinde Karl Marx  köyü yakınlarında, Kizlyar-Krainovka  yolundaki Yol Devriyesi Servisi (DPS) ‘nin kontrol noktasına saldırdı. Saldırıda bir polis memuru ölürken, 5 polis memuru ve bir yerli kadın yaralandı. 9 kasım akşamı, Dağıstanın Karabudakhkentsky bölgesinde, İnchke köyü yakınlarında bir asker,  Rus İçişleri Bakanlığı’na air bir konvoyun geçişi sırasında infilak eden ev yapımı patlayıcı ile yaralandı. Bir İç İşleri Bakanlığı yetkilisi ev yapımı patlayıcı maddenin 4-5 kg tnt gücünde olduğunu ve şarapnel etkisi yaratması amacıyla metal kablolarla doldurulmuş olduğunu bildirdi. (www.kavkaz-uzel.ru, 10 Kasım)

Yine 9 kasım günü, Dağıstan polisi, Khasavyurt kentindeki Severny köyünde terkedilmiş bir arabada bulunan ev yapımı patlayıcıyı etkisiz hale getirdi. Ulusal Anti Terörizm Komitesi kaynaklarının ITAR-TASS’a  verdiği bilgiye göre, 70 kilo ağırlığındaki bomba amonyum nitrat, alüminyum tozu, çivi, vida ve ince çakılla doldurulmuş 65 litrelik bir plastik muhafazadan ve ateşleyici parça olarak bir araba uzakta kumandasından oluşuyordu.(www.newsru.com, 11 Kasım)

8 kasım’da dağıstanın Kasbesky bölgesinde bir polis memuru arabasını yıkarken, alt kısma yerleştirilmiş olan el yapımı patlayıcıyı farketti. 300 gram tnt lokumu, bilye ve 4 pilli bir ateşleyici içeren bomba, etkisiz hale getirildi. (www.kavkaz-uzel.ru, 9 Kasım).

7 kasımda, Khasavyurt bölge meclis üyesi, İbraghim İbragimov kimliği belirsiz saldırganlarca otomatik silahla evine ateş açılması sonucu yaralandı. (www.kavkaz-uzel.ru, 7 Kasım) 6 kasım’da  Buinaksk kentinin Mali Denetim Komisyonu başkanı Dzhalak  Aseyev’in evinin yakınlarında bir bomba patladı, olayda ölen ya da yaralanan olmadı. (www.newsru.com, 7 Kasım)

5 kasım’da, İzerbash kenti yakınlarında ağaçlık bir bölgede militanlarla çıkan silahlı çatışmada bir  Rus İçişleri Bakanlığı güvenlik gücü görevlisi öldürüldü. Çarpışmada 7 ile 10 arası isyancının yer aldığı bildirildi.(www.newsru.com, 5  Kasım)

Çeçenyada, Urus-Martan bölgesinde Rus İçişleri Bakanlığı güvenlik gücü görevlisi bomba patlamasında hayatını kaybetti.  Olay, içişlerine bağlı birliklerin Tangi-Çu bölgesi yakınlarında ormanlık bir alanda keşif operasyonu yaptıkları sırada gerçekleşti.(www.kavkaz-uzel.ru, 10 Kasım)

İnguşya’ da Malgobek şehir merkezindeki bir içki dükkanında iki bomba patladı. Ölen veya yaralanan olmazken, mağazada ciddi hasar meydana geldi. (www.kavkaz-uzel.ru, 9 Kasım).

7 kasım’da Kabardey-Balkarda kimliği belirsiz saldırganlar, Baskan bölgesinden geçmekte olan Rus devlet petrol şirketi rosneftin yerel şubesine ait bir arabaya ateş açtı. Saldırıda 21 yaşındaki Rosneft-KBR çalışanı sürücü yaralandı. (www.kavkaz-uzel.ru, 8 Kasım)

Kaynak: Eurasia Daily Monitor
Çeviri: Gizem Gergin

Bir cevap yazın