Rusya,Etnik Çatışma'nın Eşiğinde

Spartak Moskova fanatiği Yekov Sviridov’un hayatını kaybettiği olayın ardından, binlerce kişi sokaklara dökülerek başta Kafkasyalılar olmak üzere tüm göçmenleri hedefleyen bir linç dalgası başlattı.

11 Aralık’ta, Rus holigan Sviridov’un ölümü üzerine Moskova’da eyleme geçen ırkçı gruplar, Nazi selamları vererek “Kuzey Kafkasyalılar bunun hesabını verecek!” ve “Rusya Ruslarındır!” gibi ırkçı sloganlar eşliğinde gösteri yaptılar. Gösteri sırasında çok sayıda silah ve kesici alete polis tarafından el konuldu. 800’den fazla gözaltının gerçekleştirildiği saldırılarda bir Kırgız’ın öldürüldüğü ve çok sayıda yaralının olduğu bildiriliyor.

İnsan hakları örgütleri uzun süredir Rusya’da yükselen ırkçılığa ve resmi makamlarca körüklenen “vatanseverlik” propagandasının, aşırı sağcı siyasi partilerce Kafkasyalılar üzerinden nefret söylemi yarattığına dikkat çekiyor. SOVA İnsan Hakları Örgütü, 2008 yılı bilgilerinde de ırkçı saldırılar sonucunda 115 kişinin öldürüldüğünü, 500 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Putin’e “İkinci Hitler” namını kazandıran Nashi Ordusu, Neo-Nazi ve dazlak grupların merkezi olarak kabul edilirken, uzmanlar ırkçı saldırı dalgasının ardında yatan ekonomik ve sosyal problemlere işaret ediyorlar. Şiddet dalgasına yönelik Twitter’dan verdiği “sükunet” mesajlarıyla tavrını gösteren Medvedev, ülkedeki etnik nefretin devlet istikrarına karşı tehlike oluşturduğunu ve bu olayların kontrol altına alınacağını belirtti. Gözlemciler,saldırganlar karşısında hükümetin tutumunun yetersiz kaldığına işaret ederken, saldırıların tüm ülkeye yayılması ve etnik çatışmanın derinleşmesi ihtimali olduğunu belirtiyorlar.

Bir cevap yazın