Bombacı Türkiye’den mi?

Rusya’da 35 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili oldukları iddia edilen 3 kişi aranıyor. Rus istihbarat servisinin bir ay önce Türkiye, İran ve Gürcistan üzerinden 5 militanın ülkeye giriş yaptığı ihbarı aldığı öne sürüldü.

110126-moskova.widec

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 14:04 TSİ 26 Ocak. 2011 Çarşamba

MOSKOVA – Rusya’nın başkenti Moskova’daki Domodedova Havaalanı’nda önce gün düzenlenen terörist saldırıda intihar eylemcisinin adını ve yaşını yüksek sesle söyledikten sonra üzerindeki bombaları patlattığı ileri sürüldü.

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesinde yayımlanan haberde, saldırıdan yaralı olarak kurtulan, patlamanın olduğu yerin hemen yanı başındaki “Asya” adlı kafenin baş aşçısı Aleksandır Popov’un, intihar eylemcisinin kendisine 10 metre uzaklıkta olduğunu ve intihar etmeden önce adını, nereli olduğunu ve yaşını bağırarak söylediğini ileri sürdüğü kaydedildi.

Popov, saldırının şokundan dolayı sadece teröristin 35 yaşında olduğunu hatırladığını belirterek, intihar eylemcisinin kendisini tanıttıktan sonra, “Şimdi Hepiniz Öleceksiniz” diye bağırdığını söyledi.

Aşçı Popov, intihar eylemcisinin karnındaki bir düğmeye basarak kendini infilak ettirdiğini de sözlerine ekledi.

Psikologlar, görgü tanıklarının bu tip olayda genelde şok geçirdiklerine ve bu şok yüzünden kendilerinin de bazı detaylar ekleyebileceğine dikkati çekiyorlar.

RUS İSTİHBARATINA İHBAR GELMİŞ

Moskova’daki terörist saldırıyı düzenleyen intihar eylemcisinin dün kopan kafasının fotoğrafını yayımlayan Rus “Life.ru” adlı internet haber portalı bugün, Rus istihbarat servislerinin geçen ay Türkiye, İran ve Gürcistan üzerinden 5 militanın Rusya’ya geçeceği ihbarı aldığını ileri sürdü.

Haberde, Rus istihbarat servislerinin, Pakistan’da eğitim gören 5 militanın Türkiye, İran ve Gürcistan üzerinden Rusya’ya gelmeyi planladığı istihbaratını aldığı belirtilerek, Rus istihbarat servislerinin aralık sonunda veya ocak içinde terörist saldırı hazırlıkları konusunda bilgisinin bulunduğu iddia edildi.

“Life.ru” Rus istihbarat örgütüne gelen mesajda şu bilgilerin yer aldığını öne sürdü:

“İstihbarat verilerine göre yakın zamanda Pakistan’da İsrafil Valicanov’un yönettiği “Riyazus Salihjin” grubundan 5 militan (Bu militanların Dağıstanlı olduğu tahmin ediliyor) İran, Türkiye ve Gürcistan üzerinden Rusya’ya gelmeyi planlıyor. Teröristler Gürcistan’a gelince yeni Rus pasaportu almayı planlıyorlar.

Teröristlere aralık sonunda ve ocak başında, Kuzey Alanya’nın (Kuzey Kafkasya) merkezindeki pazarlarda ve 7 Ocak Noel kutlamaları esnasında otomobil havaya uçurma talimatı verildi.

Üstelik Kızılyar kentindeki (iç istihbarattan sorumlu) Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Emniyet mensuplarına yönelik saldırılar düzenleme talimatı aldılar.”

MOSKOVA EMNİYETİ: BİZE UYARI GELMEDİ

Moskova Emniyet Müdürlüğü Temsilcisi Viktor Birükov, gazetecilerin terör eylemi hazırlığına dair istihbarat bilgisi olduğunu hatırlatması üzerine, “FSB ve dış istihbarat servisinden terör eylemleri hazırlığı konusunda herhangi uyarı gelmedi” dedi.

‘KARADUL’ İDDİASI

Rusya’nın başkenti Moskova’nın güneyindeki Domedodovo Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen intihar saldırısında 35 kişi yaşamını yitirmiş, 100’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı ama şüpheler, Çeçen direnişçiler üzerinde yoğunlaşıyor. Saldırıyı “Karadul” olarak tanımlanan intihar bombacılarının yaptığı iddia ediliyor.

Öte yandan, Saldırının arkasındakileri bulmak için geniş çaplı soruşturma yürütülüyor.

7 kilo TNT’yi kalabalığın ortasında patlatan bombacının Arap veya Kafkas görünümlü olduğu söyleniyor.

Canlı bombaya yardım ettiğinden şüphelenilen 3 kişi daha aranıyor.

Bir cevap yazın