Oklar İslamcı militanları gösteriyor

Moskova’daki havaalanında yaşanan patlamanın ardından başlatılan soruşturmada şüpheler Kafkasyalı İslamcı militanlar üzerine yoğunlaştı.

110127_Razdobudko.widec

BBC Türkçe
Güncelleme: 14:44 TSİ 27 Ocak. 2011 Perşembe

MOSKOVA – Geçen Pazartesi günü Moskova’daki Domodedovo Havalaalanı’nda düzenlenen saldırıda 35 kişi hayatını kaybederken 116 kişi yaralanmıştı. Saldırı sonrası başlatılan soruşturma devam ederken Rus basını, Kafkasların kuzey kesiminde yer alan Stavropol’dan Razdobudko adlı bir kişinin, ya saldırıyı organize ettiği ya da düzenlediğinden şüphelenildiğini yazdı.

Basında, şüphelinin Nogai Cemaat adlı bir İslamcı gruba üye olduğu yolunda haberler yer aldı.Aynı kişinin 21 Aralık’ta Moskova’nın merkezinde bir eve düzenlenen saldırının da ardında olduğu sanılıyor.

Bu saldırıda bir kadın hayatını kaybetmişti. Söz konusu kadının grubun geçen yıl tutuklanan bir üyesiyle evli olduğu ve bir intihar yeleğine sarılı halde bulunduğu açıklanmıştı.

Ancak Rus yetkililer, yürütülmekte olan soruşturmaya ilişkin resmi bir açıklamada bulunmadı.

Domodedovo havaalanında yaklaşık 7 kilogram patlayıcıyı ateşleyerek havaya uçuran kişinin kadın mı yoksa erkek mi olduğu ise henüz tespit edilebilmiş değil.

Kent merkezinden 40 kilometre uzaklıkta bulunan Domodedovo ülkenin en işlek havaalanı.

Bir cevap yazın