Obama, Sakashvili'yi Kuzey Kafkasya için Fırçaladı!

Gürcistan Başkanı Mikail Sakashvili ile son görüşmesinde "Kuzey Kafkasya konusuyla ilgili kumar oynamasını bırakmasını istedi".

Kaynağı bildirilmeden verilen habere göre: "Sakashvili'den katı bir şekilde, özellikle Çerkes Soykırımı konusuyla ilgili görüşmelere meydan vermeyi bırakması istendi".

Muhalif gruba göre; Amerika'nin Rusya ile iyi ilişkilere önem verdiği açıkça Sakasvhili'ye anlatıldı. Lasha Amiredzhibi,"Sakashvili'ye Çerkes soykırımıyla bir işi olmadığının direkt olarak söylendiğini" açıkladı.

Ayrıca, Tiflis'te kurulan ve Rusça yayın yapan "Kafkas 1" televizyonu konusuyla ilgili endisler gündeme geldi ve görünürde Rus oligark tarafından finanse edildiği açıklanan televizyon, "Boris Berezovsky'nin bir projesi" olarak anıldı.

Gazetedeki açıklamada, Rus oligark'in Gürcistan'da ciddi ekonomik çıkarları olduğu, özellikle Poti limanıyla ilgilendiği belirtildi. Ayrıca, oligark'in sıkça Gürcistan'i ziyaret ettiği ve Sakashvili ile iyi ilişkileri olduğu yazıldı.

Bugünlerde sivil itaatsizlik eylemleri düzenlemeye hazırlanan "Gürcistan Ulusal Buluşması" ile, parlamento eski sözcüsü Nino Burjanadze yakın işbirliği içerisinde.

Kaynak: http://vikno.eu/eng/politics/politics/obama-has-chided-saakashvili-for-the-north-caucasus.html

Çeviri: Shumaf Sencer

Konuyla ilgili diger haberler:

http://www.georgiatimes.info/en/news/50527.html

http://vz.ru/news/2011/2/3/465930.html

Bir cevap yazın