İtinayla "muhalefet" yapılır!

1benzin

Etkili muhalefetin esamesinin okunmadığı Rusya’da, bu görevi usulen de olsa “Kremlin yanlısı gençler” yapmaya devam ediyor. Benzinin litresinin 1 dolara dayanması, sürücülerin yakınması üzerine, iktidar partisi Birleşik Rusya’nın gençlik kolu “Genç Muhafızlar” Rus petrol şirketlerinin ofisleri ve bazı benzin istasyonunda proteste eylemi yapıp “adil fiyat” istedi.

Kremlin yanlısı gençler, benzin istasyonları önünde bir araya gelerek slogan attı. Burada “Pahalı benzin daha pahalı hayat demek”, “Söz verdiniz, sözünüzde durun” ve ” Size karşı Tekelle Mücadele Hizmeti’miz (FAS) var” şeklinde döviz ve pankartlar açtı. Göstericiler ayrıca tüm sürücülerin pahalı benzin satan istasyonlardan benzin almamalarını ve arabalarına protesto dayanışması için kırmızı kurdele bağlamaları çağrısında bulundu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 9 Şubat 2011 tarihinde petrol üreticileri ile düzenlediği görüşmede yakıt fiyatlarının ülkede yüksek olmasını sert dille eleştirmişti. Putin FAS’tan özellikle Gazprom Neft ve TNK-BP’nin fiyatları yükseltme nedenlerinin araştırılmasını istemişti. FAS 2010 yılın sonlarında mazot ve jet yakıtı için başlattığı soruşturmalar sonucunda Rosneft, Lukoil ve Gazprom Neft karşı dava başlatmıştı.

Putin’in açıklamalarından sonra kurum olarak 50’den fazla bölgede benzin fiyatlarını takip ettiklerini belirten Genç Muhafız’ların koordinatörü Timur Prokopenko “Fiyatlar düşüyor, ancak yeterince değil” şeklinde konuştu.

Rusya’nın dünyanın en büyük petrol ihracat eden ülkesi olmasına ve ABD’nin de en büyük petrol ithalat eden ülkesi olmasına dikkat çekiliyor. Buna rağmen ABD’de benzin fiyatları 80 centin de altında. Avrupa ülkelerinde ise benzin fiyatları 2 doların üzerine çıkarken, vergi oranlarının yüksek olmasının bunda etkili olduğu belirtiliyor. (Cihan)

Bir cevap yazın