Avrupa Parlamentosu'ndan Rusya'ya eleştiri: "Yargı bağımsız değil, kaygılıyız"

10avp

Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’daki hukuk sistemine ve özellikle “politik temele” sahip olduğu savuulan yargı kararlarına ilişkin eleştirileri, dün bir kararla kamuoyuna duyuruldu. Rus basınında bir gün önce yer alan haberleri aksine,  “Rus bürokratlara AB’ye giriş yasağı ve yaptırım” da içeren sertlikte bir karar çıkmadı ama ilan edilen haliyle de karar “yumuşak” değil:

Parlamentoda kabul edilen kararda, özellikle Mihail Hodorkovski hakkında verilen mahkumiyet kararının “soru işaretleri taşıyan bir karar” olduğu savunuldu. Kararda, “Politik temelli yargılamalar, cinayet dahil pek çok ciddi suçta adil olmayan uygulamalar ve bu suçların sorgulanmasında yetersizlikler gördüyoruz ve Rusya’yı adaleti sistemine bağımsız yaklaşım getirmesi konusunda uyarıyoruz” denildi. Özellikle gazeteci cinayetleri konusunda Rusya’dan daha etkin soruşturma ve yargılama istendi.

Medyada, AP’nin daha sert bir Rusya kararı için hazırlandığı ama Rus milletvekillerinin sosyal demokrat üyeler nezdindeki yoğun çabasıyla kararın yumuşadığı haberleri yer aldı.

Bir cevap yazın