WikiLeaks: Saakaşvili "Türk-Ermeni sınırının açılmasını Rusya istemiyor" demiş

saakashvili400

Wikileaks’ten sızan son ABD’li diplomat telgraflarında, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu ve Türk-Ermeni sınırı konusunda Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin yaptığı değerlendirmelere yer verildi. Buna göre Saakaşvili ABD’li Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Vershbow’a, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın açılmasının Rusya’nın işine gelmeyeceği yorumunu yapmış.

Telgrafta, “Saakaşvili Rusya muhtemelen Güney Kafkasya’da sınırıların açılması konusunda yardımcı olacak bir rol oyanamaz. Ayrıca Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve Daplık Karabağ sorununun çözümü nü sağlayacak gelişmeleri de engellemeye çalışır dedi” değerlendirmesine yer veriliyor.

Bu yönde atılacak adımların Rusya’nın çıkarlarına olmadığı, Rusya’nın çözümün parçası olmak istemeyeceği ve sınırların kapalı kalmasını terc ih edeceği değerlendirmesi de yine Saakaşvili tarafından yapılmış.

18.2.2011

Kaynak:

http://www.turkrus.com/haber-hatti/20793-wikileaks-saakasvili-qturk-ermeni-sinirinin-acilmasini-rusya-istemiyorq-demis.html

Bir cevap yazın