Kafkasya’da Rus turistlere saldırıda 3 ölü var, Medvedev OHAL ilan etti

kabar

Kafkasya’daki Kabartay-Balkar Cumhuriyeti’nde Moskovalı turistleri taşıyan minibüse düzenlenen silahlı saldırıda üç kişi öldü. Ajansların haberlerine göre, Gazel marka bir minübüsle kayak merkezi Prielburs’a giden beş kişilik kafilenin önü içinde Kalaşnikov tüfekli, kar maskeli kişiler bulunan siyah bir araba tarafından kesildi.

Bir görgü tanığı “Rossiya” kanalına saldırıyı,  “Minibüsü durduran iki kişi kimliklerimizi göstermemizi istedi. Biz de onların kimliğimizi görmek isteyince üzerimize ateş açtılar”diye anlattı. Biri kadın üç kişinin öldüğü saldırıda  minibüste bulunan diğer iki kişi de ağır yaralandı. Bu, bölgede şubat ayı başından beri düzenlenen dördüncü saldırı oldu. Özel Soruşturma Komitesi saldırıyla ilgili araştırmaya başladı. Kabartay-Balkar’da ağırlıklı olarak Müslümanlar yaşıyor.

Bu arada Hürriyet’in haberine göre, teröristlerin Kafkasya’da kayak merkezinden dönen turist otobüsünü durdurup kimlik kontrolü yapması ve 3 turisti öldürmesi, bölgeye 15 milyar dolarlık 5 kayak merkezi yapılması emri veren Rusya yönetimini korkuttu. Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve Başbakan Putin, saldırının olduğu Kabardin Balkar’da olağanüstü hal ilan etti.

Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin, 15 milyar dolarlık 5 kayak merkezi yapılması emri verdiği Kafkas dağlarında, birbiri ardına terör saldırıları başlayınca, Avrupa’nın en yüksek dağına evsahipliği yapan Kabardin – Balkar özerk cumhuriyeti ve çevresinde olağanüstü hal ilan etti. Terör, 2014’te düzenlenecek kış olimpiyatlarına evsahipliği yapacak Karadeniz kıyısındaki tatil beldesi Soçi’ye de 200 kilometre yaklaşmış oldu.

21.2.2011

Kaynak: http://www.turkrus.com/haber-hatti/20803–kafkasyada-moskovali-turislere-saldiri-3-olu-var.html

Bir cevap yazın