Kafkaslarda militanlar devlet binalarına saldırdı

assaults

Kafkaslarda üç ayrı gruptan oluşan militan gruplar Federal Güvenlik Servisi (FSB) binası ve iki ayrı polis merkezine saldırı gerçekleştirdi. Kabardino-Balkarya Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçık’ta gerçekleşen saldırılarda ölen olmazken, bir polis memurunun yaralandığı belirtiliyor.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan güvenlik kaynağı, “Yerel FSB binasına saldıran militanlar 4 kez makineli tüfekle ateş etti. İki ayrı polis merkezine de saldırı gerçekleştirildi” dedi. FSB sağlık merkezi kullanılan bir binaya ise el yapımı bir bomba ile saldırı gereçekleştirildiği kaydedildi.

Militanların saldırı sonrası bölgeden uzaklaştığı belirtiliyor. FSB Başkanı Aleksander Bortnikov militanların acil yakalanması için güvenlik güçlerine emir verirken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev‘i de saldırılarla ilgili bilgilendirdi.

Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi Valisi Aleksandr Hloponin saldırı sonrası bölgede kontrolü ele aldı. Hloponin’in temsilcisi Natalya Platonova basına verdiği bilgide, “Hloponin Pyatigorsk kentinde. Güvenlik güçleri ile birlikte saldırılarla ilgili değerlendirmede bulunuyor” dedi.

Kabardino-Balkarya Cumhuriyeti’nin Mt. Elbrus tatil bölgesinde geçen hafta kayak yapmak için gelen turistlere saldırı gerçekleştirilmiş; üç kişi yaşamını yitirirken, iki turist de yaralanmıştı. Bölgede terörle mücadele rejiminin uygulanması kararlaştırılmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

Bir cevap yazın