"İyi adamların yarışta sona kaldığını anladı, Medvedev düşman arıyor"

1amdv4

Bu yorum, The Moscow Times gazetesinin başyazısından. Yazıda, Başkan Medvedev’in geçen hafta Vladikazkaz’da yaptığı açıklamada “Rusya’da darbe hesapları yapan dış güçlerin olduğunu” söylemesi, yaklaşan seçimler öncesinde popüleritesini arttırma stratejisinin bir parçası olarak yorumlandı.

Yazıda, bu tavrın 2004’deki Beslan faciası sırasında devrin başkanı Putin’in yaptığı “Belli dış güçlerin nükleer güç olan Rusya’yı parçalayarak en lezzetli parçalarını ele geçirmek istediklerini” açıklamasına benzediği anlatılıyor. Bir başka konuşmada da Putin’in muhalefeti suçlayarak “Batılı uzmanlardan komşu ülkelerde debrimlerin nasıl provoke edildiğini öğrendiler, şimdi de bizde benzerlerini yaratmak istiyorlar” demesinin altı çiziliyor.

Yorumun devamında, Medvedev’in geçen hafta yaptığı açıklamaların alışılan “Medvedev tarzı” ile bağdaşmadığı vurgulandıktan sonra, “Belki de Başkan, Putin ile tandeminde hep ‘iyi polis’i oynamaktan yoruldu. Sonuçta iyi adamlar hep yarışta sonuncu olur. Kitleler arasında Başkan’ın popüleritesini arttırmak için taze komplo teorilerinden daha iyisi bulunamaz. Bu yöntem Putin için her zaman çalıştı” deniliyor.

28.2.2011

Kaynak: http://www.turkrus.com

Bir cevap yazın