Rusya’da polis çetesi

gasp_3

Rusya‘nın Yekaterinburg kentinde emekli asker ve polislerin yer aldığı çetenin bir iş adamına haraç almak için saldırması ve kaçırması güvenlik kamerasına yansıdı. Yekaterinburg kent merkezinde Armen P. adlı bir iş adamı aniden ikisi eski polis ve biri emekli askeri pilot olmak üzere üç suçlunun saldırısına uğradı. Çetenin iş adamından 7,5 milyon ruble (270 bin dolar) haraç almaya çalıştığı belirtildi.

Binadaki güvenlik kamerasına yansıyan görüntüde çetenin işadamının boynunu sıkarak köşeye sürüklediği görülüyor. Rus basınında çıkan haberlere göre, emekli pilot Yekaterinburg’lu iş adamına ait inşaat şirketinde çalışıyordu. İşçi, işverenin zengin olduğunu iki eski polis arkadaşına anlatınca çete, haraç almak için iş adamını kaçırmaya karar verdi.

Suçluların iş adamına saldırarak arabaya zorla soktuğu ve komşu Berezovski kentine kaçırdığı belirtildi. Daha sonra kapattıkları bir odaya ellerini kanepeye kelepçeyen saldırganlar Armen’den 7,5 milyon ruble para talep etti.

Olayla ilgili açıklama yapan Soruşturma Komisyonu Verhne-Pışminski Bölge savcısı Mihail Korolyov, “Zanlıları tespit edebildik. Onlarla görüşmeler uzun sürdü. Ve istedikleri para için değiş tokuş yapmaya anlaştık. Para teslimi yaparken üçü de kıskıvrak yakalandı” dedi.

Güvenlik güçleri saldırganların kimliğini araştırırken şoke uğradı: Zanlıların biri Yekaterinburg’ta 2 nolu polis idaresi eski Müdürü Aleksandr D. (37) ve aynı idarenin eski daire başkanı Vitali P. (40) çıktı. Üçüncü saldırganın ise emekli pilot, Afganistan savaşında yer alan Viktor Paşkov (53) olduğu tespit edildi.

Her üçü suçunu inkar etmeye çalışırken, güvenlik güçleri kamera görüntüsünü kanıt olarak savcılığa teslim etti. Soruşturma başlatan savcılık, çetenin başka suç olaylarına karışıp karışmadığını araştırıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

                            

 

http://www.dailymotion.com/video/xhbwn2_gaspci-emekli-rus-polisler_news

Bir cevap yazın