Kafkasya hakkında tarafsız haber boşluğu var

Varşova/Ajans Kafkas – Gazeteciler Vakfı kurucularından Polonyalı tanınmış gazeteci Pavel Reşka, “Rus Televizyonlarında Kuzey Kafkasya hakkında yapılmış tarafsız bir habere rastlamak çok zor” dedi.

Polonya’nın başkenti Varşova’da 4-6 Mart 2011 tarihleri arasında, çeşitli alanlarda çalışan gazetecilerin katıldığı uluslararası bir konferans yapıldı. Rusya, Belarus, Ukrayna ve Polonya’dan gazetecilerin katıldığı toplantıda, Kuzey Kafkasya’daki durum, insan hakları savunucusu Natalya Estemirova’nın öldürülmesi olayı ve Kafkasya’daki gazetecilerin çalışma şartları gibi konular tartışıldı.

Polonya’nın ‘Rzeczpospolita’ gazetesinden Pavel Reşka, Kuzey Kafkasya’da neler olup bittiğini anlamak için çok sayıda Rus yayını okumak gerektiğini, böylelikle gerçeğe yakın, objektif bir tablo çıkarılabileceğini düşünüyor. Daha önce bölgede çalışma imkanı bulan Polonya’nın tanınmış gazetecilerinden Reşka, ‘Kavkazki Uzel’ ve ‘Novaya Gazeta’yı Kuzey Kafkasya konusundaki temel kaynaklar olarak niteledi. Reşka, “Polonya’da Rus basının kesinlikle özgür olmadığı yönünde bir düşünce var. Gerçekten de eğer Rusya’da yaşıyor ve tek bir gazete okuyorsan objektif haber alamazsın. Eğer tüm gazeteleri okuyorsan, meselenin ne olduğunu tahmin edebilme şansın olur. Ancak Rusya’daki televizyonlar bende daha fazla şüphe oluşturuyor. Ben televizyonlarda objektif haberlerin çok seyrek olarak yer aldığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Belarus’lu ‘Gazetecilik Araştırmaları Acentesi’ başkanı, bağımsız gazeteci Sergey Satsuk da ülkesinde, Kuzey Kafkasya’da yaşananlarla ilgili haber boşluğu olduğunu ifade etti. Ukrayna’da yayınlanan haftalık ‘Korrespondent’ dergisi editörlerinden Vlad Lavrov ise Kafkasya’da çalışan ve bölgeyle ilgili haber yayınlayan gazetecilerin çok zor şartlarda çalıştıklarını kaydetti. Lavrov “Ben, eğer başka bir ülkeye giderlerse orada öldürüleceklerini düşünen Gürcü ve Abhaz gazetecilerle karşılaştım. Onlar gerçekten böyle düşünüyorlar. Sıkça yurtdışına çıkan ve batı medyası ile işbirliği yapan insanlar, ülkelerine döndüklerinde takip edilmeye başlanacaklarına inanıyorlar.” dedi.

Gazeteciler Vakfı 2010 sonunda Polonyalı gazeteciler; Roman Daşinski (Gazeta Wyborcza), Voytseh Tsesley (Wprost), Mikhail Mayevski (Rzeczpospolita) ve Pavel Reşka (Rzeczpospolita) tarafından kuruldu. Vakfın amacı; Batı Avrupa’lı gazetecilerle ortak çalışma ve tecrübe alış verişi imkanlarını geliştirmek ve genç gazetecilere profesyonel destek sağlamak. KU/ÖZ/YA

www.ajanskafkas.com

Bir cevap yazın