Medvedev’den Putin’e fırça!

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Başbakan Viladimir Putin’in, BM kararını “haçlı” yakıştırmasını “kabul edilemez” olarak yorumladı.

Medvedev’in azarlar tarzdaki yorumu, Putin’in, BM kararını “ortaçağa ait bir haçlı çağrısı” olarak nitelendirmesinin hemen ardından geldi. Medvedev, böyle yorumların “medeniyetler arası bir çatışmaya” yol açabileceğini ifade etti.

Rusya’nın oy kullanmaktan kaçındığı BM kararı, Kaddafi yanlısı güçlerden sivilleri korumak amacıyla Libya’ya askeri müdahaleye onay verdi.

Rusya haber ajanslarına açıklamada bulunan Medvedev, “hangi durumda olursa olsun, ‘haçlı’ gibi, medeniyetler arası çatışmaya yol açabilecek ifadelerin kullanılması kabul edilemez. Aksi takdirde, şimdiye kıyasla her şey çok daha kötü hale gelebilir” dedi.

Putin, Perşembe günü kabul edilen BM Güvenlik Konseyi 1973 sayılı kararını, “her şeyi mümkün kılıyor” diyerek, “arızalı ve çatlak” olarak nitelendirdi. BM yetkilileri, sivilleri korumak için gereken tüm önlemleri aldıklarını ifade ettiler ancak Putin, sonuca ulaşmak için sivilleri öldürmenin hiçbir mantığı olmadığını ve uluslar arası ilişkiler konusunda güç kullanımıyla ilgili kolay alınan kararlardan endişe duyduğunu söyledi.

Putin ve Medvedev’den gelen konuya ilişkin yorumlar, Rusya’nın politik liderliğindeki en önemli ayrım olarak değerlendiriliyor.

Medvedev, şu ana kadar “Putin’in adamı” olarak görüldü ve gelecek yıl yapılacak olan seçimlerde ünvanını Putin’e iade edeceği düşünüldü. Analistlere göre Medvedev, seçim öncesi mücadelede kendisini yenilikçi bir vizyonla öne çıkarmaya çalışıyor. Ancak, ne Medvedev ne de Putin, devlet başkanlığı için aday olacağı yönünde bir beyanat verdi.

Medvedev, Kasım ayında yaptığı bir açıklamada, Rusya’nın Kremlin yanlısı Birleşik Rusya partisi nedeniyle politik bir durgunluğa girdiği noktasında uyarıda bulunmuştu.

BBC Moskova temsilcisi Steve Rosenberg, Putin’in haçlı benzetmesinin, kendisini Medvedev’in dış politika çizgisinden uzaklaştırdığını ancak bu sert ifadelerin, kendi iç popülaritesini güçlendirdiğini söylüyor.

Steve Rosenberg’in analizi

Medvedev’in yorumu, Putin’in eline vurulmuş bir tokat gibi. BM Güvenlik Konseyi’nin kararına ilişkin yorum yapan Putin, kendi çizgisinden sapıp devlet başkanlığının işi olan dış ilişkiler konusuna kaydığını gösteriyor.

Medvedev, Putin’le ilgili olarak daha önce de benzer ‘azarlama’ ifadeleri kullanmıştı. Geçtiğimiz yıl, oligark Mikhail Khodorvksy’nin yargılanmasıyla ilgili Putin’in medyaya verdiği demeçleri Medvedev şu sözlerle eleştirmişti: “yetkililer, bu konuyu kamuya açık bir şekilde tartışmamalıdır”.

Ancak, bu ifade farklılıkları gerçekten politik bir ayrıma mı, yoksa iyi polis kötü polis oyununa mı işaret ediyor, bu net değil.

BBC / Çeviren: B. Alper Büyükarslan

Bir cevap yazın