Petrov: Soçi Olimpiyatlarından vazgeçilsin

 

Moskova/Ajans Kafkas –  Karnegi Merkezi ‘Toplum ve bölgesel politikalar’ programı Başkanı Nikolay Petrov, Rusya’nın 2014 Kış Olimpiyatlarının Soçi’de yapılmasından vazgeçmesi gerektiğini düşünüyor.

Petrov, ‘Rusya 2010: daha az istikrar, daha çok kamu politikası’ adlı raporuyla ilgili yaptığı açıklamada, sadece para ve polis önlemleri ile Kuzey Kafkasya’nın problemlerini çözmenin mümkün olmadığını ifade etti. Kuzey Kafkasya’nın problemlerinin çözümü için uzun vadeli bir strateji izlenmesi gerektiğini belirten Petrov’a göre, hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar beklemeden, sancılı fakat yapıcı bir süreç içerisine girilmesi gerekiyor. Petrov Kafkasya’daki sorunların çözümü için uygulanan yöntemleri, kökleşmiş bir hastalığın tedavisinde ‘vitamin’ kullanılmasına benzetti.

Rusya’nın Soçi Olimpiyatlarından vazgeçmesi gerektiğini belirten Petrov, böyle yapılmadığı takdirde yapılan hatanın telafisinin çok daha zor olacağını kaydetti. Petrov “Hataların telafi edilmesinden söz ederken, 2014 Olimpiyatlarının Soçi’de yapılmasından, hatta Rusya’da yapılmasından vazgeçilmesini kastediyorum. Bu zor bir karar, ancak zaman ilerledikçe yapılan hatadan dönmek için ödenmesi gereken bedel çok daha ağır olacak. Şimdilik bunu daha az kayıpla yapmak mümkün, karar alınabilir ve olimpiyatların Soçi’de değil de başka bir yerde, örneğin Hantı-Manski’de yapılması konusunda anlaşılabilir” dedi. KU/ÖZ/YA

Bir cevap yazın