"Nüfus bu hızla azalırsa, 20 yıl sonra Rusya'yı Kafkas kökenliler yönetecek"

russia population decreaseRusya’da geçen sene yapılan genel sayımlarının ön sonuçlarının ardından, Devlet İstatistik Servisi Rosstat’ın açıkladığı veriler de ülkede nüfus sorununun en büyük kanayan yaralardan biri olduğuna bir kez daha işaret etti. Buna göre, hükümetin doğumları teşvike yönelik aldığı önlemlere rağmen ülkede ölüm oranları her geçen yıl artmaya devam ediyor. Gelişmeler yeni "kaygılar" yarattı. İşte ayrıntılar:

Rosstat’ın internet sitesinde yayımlanan verilere göre, 1 Ocak 2011 itibarıyla Rusya’nın nüfusu 142,91 milyon kişi. Bir yıl önce bu rakam 142,96 milyon idi. Böylece bir yılda ülke nüfusu 50 bin kişi azaldı. Aynı dönemde başkent Moskova’da nüfus 84 bin kişi, St.Petersburg’da 39 bin kişi arttı.

Geçen sene ekim ayında yapılan genel sayımların ön sonuçlarına göre, son sekiz yılda Rusya nüfusu 2,2 milyon kişi azaldı.

Öte yandan bazı Rus uzmanlar, özellikle Rus kökenli nüfus azalırken, Kafkas kökenlilerin nüfusa oranının artmasından endişe ediyor. Son sekiz yılda nüfusun en çok arttığı yerlerin başında Kuzey Kafkasya (+ 9,49 milyon kişi) geliyor. Sayımın ilk sonuçlarını değerlendiren bir uzman, “Böyle giderse 20 yıl sonra Rusya’da kesinlikle Kafkas kökenliler ağırlıkta olacak” yorumunda bulundu.

30.3.2011

www.turkrus.com

Bir cevap yazın