Acılı günde diplomatik skandal: "Sovyet soykırımı" ifadesi anıttan kalktı

1katlm

Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski, eşi ve toplam 96 kişinin Rus topraklarında can verdiği uçak kazasının yıldönümü gergin geçti. Olayın olduğu Smolensk’e anma töreni için gelen Polonya heyeti, iki dilde yazılan anıt kitabesinde 2. Dünya Savaşı döneminde Katın’da Stalin’in emriyle öldürülen 20 bin Polonya subayını hatırlamak için yazılı olan “Sovyet soykırımı” ifadesinin kaldırıldığını görünce şoke oldu:

Bu skandalın iki ülke ilişkilerinde gerginlik yaratmasından korkuluyor. Rus ve Polonya medyasında konu geniş yer aldı.

Bu arada Varşova’da kardeş Kaçinski’nin liderlik ettiği muhaliflerin düzenlediği mitingte, yine Rus tarafı suçlandı ve Putin’i hedef alan pankartlar taşındı. Bu grup, devletin resmi anma törenini protesto etti, Rusya’yı kınayan, ABD’yi soruşturma için yardıma çağıran sloganlar atttı.

Moskova’da ise Başkan Medvedev’in eşi Svetlana Medvedeva Polonya Büyükelçiliği’ne saygı ziyaretinde bulundu, ölenlerin anısına çelenk bıraktı ve hatıra defterini imzaladı.

Polonya Cumhurbaşkanı Kaçinski ile eşi Maria, Polonya Genelkurmay Başkanı, Polonya Merkez Bankası Başkanı ve diğer üst düzey yetkilileri taşıyan Tupolev 154 tipi uçak, bir yıl önce Smolensk’teki havalimanına inişe geçtiği sırada düşmüştü. Polonya Cumhurbaşkanı ve beraberindeki üst düzey yetkililer, 1940 yılında Sovyetler Birliği askerleri tarafından 22 bin Polonyalının öldürüldüğü Katin katliamının 70. yıldönümü için Rusya’ya gidiyordu.

11.4.2011

Kaynak: http://www.turkrus.com/haber-hatti/21562-poonyanin-acili-gununde-diplomatik-skandal-qsovyet-soykirimiq-ifadesi-kalkti.html

Bir cevap yazın