'Türkiye değişti, artık sesimizi duyuracağız'

Üniversiteler, toplumsal hareketlerin “harman” olduğu ve taleplerin en yüksek sesle dile getirildiği yerlerdir. Biz de bu nedenle farklı üniversitelerde okuyan ve eğitmenlik yapan genç beyinlerle buluşarak yaşanan son gelişmeleri değerlendirdik, görüş ve beklentilerini sorduk. Konuştuğumuz gençler, anadillerini ya hiç bilmiyorlar, ya da çat pat konuşabiliyorlar. Bu nedenle hepsinin ortak görüşü, kimliklerini korumak için artık harekete geçmeleri gerektiği yönünde.

‘EN DEMOKRATİK DÖNEM’
Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi 25 yaşındaki Mevdudi Bayçora, Çerkezlerin geçmişteki asimilasyon politikaları nedeniyle kültürlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını söylüyor. Türkiye’nin demokratikleşme yolunda önemli adımlar attığını belirten Mevdudi, “10 yıl önce taleplerimizi bu şekilde açıkça dile getirmemiz mümkün değildi. Bugünse azınlıklar konusunda Türkiye tarihinin en demokratik dönemini yaşıyoruz” diyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin resmi Kafkas Halk Dansları Topluluğu’nda (İTÜKAF) eğitmenlik yapan 29 yaşındaki Zahit Tsey ise şunları söylüyor: “Çerkez denince çoğu kişinin aklına yalnızca Çerkez Ethem, Çerkez tavuğu ve Çerkez kızları geliyor. Belki biz de geçmişte kendimizi doğru ifade edemedik. Ancak son yıllarda yaşanılan demokratikleşme sürecinin etkisiyle gençler, çevreleriyle ve dünyayla çok daha yakından ilgilenmeye başladılar. Bu olumlu bir gelişme.”

‘DUVARLARI YIKMALIYIZ’
Köyden kente göç sürecinin gençleri Çerkez kimliğinin bazı unsurlarından uzaklaştırdığını belirten Zahit Tsey, “80 sonrasında tüm Türkiye’de apolitik bir kuşak yetişti. Biz Çerkezler de bundan payımızı aldık. Artık özellikle şehirli genç Çerkezler ellerini taşın altına koyuyorlar. Değişen konjonktürün de etkisiyle artık geçmiştekilerin aksine korkulara hapsolmamış bir kuşak yetişiyor” diye konuşuyor. Mevdudi de gençlerin dernekler dışında üniversitelerde ve inisiyatiflerde bir araya gelip tartıştıklarını ve artık “Aman sesimizi çıkarmayalım. Başımıza iş almayalım” anlayışının geride kaldığını belirtiyor. Kafkasya Forumu üyesi 28 yaşındaki Haluk Özcan ise Çerkez toplumunun sesini ve taleplerini güçlü bir şekilde duyurabilmesi için ilk olarak kendi duvarlarını yıkması gerektiği görüşünde. Haluk şöyle konuşuyor: “Çerkezler kendileri için seslerini yükselterek bir şey talep etmenin ayıp olduğunu düşünürler. Bu nedenle geçmişte sokağa çıkarak eylem yapmayı hep hor görmüşlerdir. Oysa artık bunları geride bırakmalıyız. İlk olarak kendi duvarlarımızı yıkmamız gerekiyor. Yavaş yavaş bunu başarmaya başladık. Ve bunun devamı da gelecek.”

ARTANÇ SAVAŞ···· 12.04.2011

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/04/12/turkiye-degisti-artik-sesimizi-duyuracagiz

Bir cevap yazın