Mitoloji’nin Yaşayan Son Temsilcisi Ankara’da

Sanatçının Nesren Projesi kapsamında gerçekleştirdiği çalışmasının ilk bölümü olan eserlerde, Çerkeslerin Nart Mitolojisi kahramanı Nart Peterez aracılığıyla diaspora bireyinin ve modern insanın kimlik bunalımı işleniyor.

Yunan mitolojisinde Herakles ile Promethe’nin karşılığı  Nart Mitolojisi’nde Peterez ve Nesren’dir.  Hangi  mitolojinin daha eski olduğu konusunda net bir görüş olmasa da, Kafkas mitoloji kahramanları dünyanın dört bir yanına yayılmış Çerkesler’in sözlü anlatımlarıyla hala yaşamaktadır. Modern çağa hala direnebilen mitolojinin belki de son temsilcisi Nart anlatımlarında  kendisine her daim yer bulabilen Peterez, bu defa Janty Basha’nın post-modern uslubüyla vucüt bularak çağa meydan okuyor.

Modern insanın ortak sorunu kimlik krizini Çerkeslerin penceresinden irdeleyerek işleyen Amerikalı yetenekli sanatçı, evrensel bir mesaj vermeyi başarabilen çalışmasında Peterez’in kendisiyle yüzleşmesini soyut ve lirik bir anlatımla sunuyor. Nart Mitolojisi kahramanı içinde yaşadığı gerçeklikten tamamen kopmuş, kendine ait bir adı bile olmayan kahramanımızın kendini ararken karşısına çıkan geçmişiyle yüzleşerek kendini var etme çabasını güçlü bir dille hikayeleştiriyor. Zihninin derinliklerinde yatan travmaları keşfettiği bu serüvenin ilk bölümünde kahramanımız, kendi adını kendisi seçerek geçmişi kabulleniyor ve böylece geleceğe karşı zırhlanıyor.

Kaf Dağı’na zincirlenen Nesren’i kurtaran tanrısal güce sahip Nart kahramanı Peterez, ateşi çalarak insanlığa armağan eden Nesren’in kurtarıcısıdır. Ateş bilgidir. Bilgi insanlığın yolunu açar. Bilgi özgür beyinlerin yaratıcısıdır. Bilgi barıştır. Bilginin yolunu seçen kahramanımız, kendine bir gelecek yazmak için tüm önyargılarından kurtularak yeniden doğmuştur. Artık günümüz dünyasının gerçekleriyle yüzleşmeye hazırdır.

Serginin açılış kokteyli Ankara Barosu Sanat Galerisi’nde 23 Nisan 2011, saat 19.00’da gerçekleştirilecek olan sergide Peterez Ankaralı sanatseverleri bekliyor olacak.

Janty Basha

Amerika’da yaşayan Çerkes asıllı sanatçı, Amerika’nın en prestijli tasarım okullarının başında gelen Fashion Institute of Technology – FIT mezun olmuştur. Resme olan tutkusu çok küçük yaşlarda başlayan Janty Basha için sanat bir iletişim yolu; kendini en özgün dile getirme biçimidir. İletişimin açıklığı, duyguların berraklığı ve bilgi onun sanatında en kesin ifadesini bulur. Bitirme tezi olarak başladığı Nesren Projesi (Project Nasren) ile FIT mezuniyet sergisinde birincilik kazanmıştır. Dans ve müziğin kusursuz bir şekilde sembolize edilerek izleyiciye aktarıldığı Nesren Projesi benzersiz grafik tasarımıyla övgüye değerdir. Yağlı boya, fotoğraf, grafik tasarım ve karakalem ilgi alanları içerisindedir. Sanatçı çalışmalarını New York’ta serbest olarak sürdürmektedir.

Janty Basha’nın çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz:  http://jantybasha.org/

peterez_sergi2

Bir cevap yazın