"İcazetli muhalefet"te kozmetik değişiklik: Mironov parti başkanlığını bıraktı

mironov-0904_copy

Duma seçimleri yaklaşırken Rusya politikasında “ince ayar”lar başladı. Rusya’da iktidara yakınlığı ile bilinen ama Kremlin’in ricasıyla “ılımlı muhalefet” rolünü oynamaya çalışan Adil Rusya Partisi lideri Sergey Mironov, parti genel başkanlığını bıraktı. Aynı zamanda Federasyon Konseyi Başkanı da olan Mironov’un, parti yönetiminde farklı bir göreve geldiği açıklandı. Partinin yeni genel başkanı ise Nikolay Leviçev oldu.

İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, Adil Rusya Partisi’nden yapılan açıklamada, parti genel başkanlığına Sergey Mironov’un yerine, partinin Duma’daki fraksiyonunun lideri Nikolay Leviçev’in seçildiği duyuruldu.

Parti genel kurulu öncesi yaptığı açıklamada, genel başkanlıktan ayrılmasına rağmen, partinin liderliğini yürütmeye devam edeceğini söyleyen Mironov, önümüzdeki parlamento seçimlerinde de parti listesinden ilk aday olacağını belirtti.

Mirionov, “Milletvekilleri Konseyi Başkanı” adı altındaki yeni görevinde de partiyi olağanüstü genel kurula çağırma, kararları veto etme, parti organlarının ve yöneticilerinin yetkilerine son verme gibi haklara sahip olduğunu da ekledi.

Adil Rusya zaman zaman iktidar partisi Birleşik Rusya’ya sert eleştiriler yapsa da  “Kremlin partisi” olarak biliniyor ve son seçimlerdeki oyu yüzde 8’i bulmuyor.

18.4.2011

Kaynak:

http://www.turkrus.com/haber-hatti/21658-sergey-mironov-adil-rusya-partisi-genel-baskanligini-birakti-ama-hla-lider.html

Bir cevap yazın