"Dudayev'in yeri 1 milyon $'a öğrenildi, telefonu Erbakan'ın hediyesiydi"

dudaev

15 yıl önce bugün, SSCB sonrası Çeçenistan’ın ilk devlet başkanı olan, Moskova’dan ayrılmak için başlatılan savaşın liderliğini yapan Cahar Dudayev öldürülmüştü. 52 yaşındaki Dudayev, uydu telefonuyla konuşurken yeri saptanmış, kaldığı ev uçaklarla bombalanmıştı. O gün görevde olan bazı komutanlar, operasyonun ayrıntılarını Rus basınına anlatırken, ortada 1 milyon dolarlık istihbarat olduğunu açıkladılar. Dönemin Başbakan Erbakan’ın adı da bir kez daha iddialara karıştı:

Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan emekli istihbaratçı komutanlar Vladimir Yakovlev ve Yuri Aksenov, 1996’daki operasyonla ilgili ayrıntılar anlattılar.

Buna göre, Rus istihbaratının tüm çalışmalarına rağmen Dudayev’in adresi saptanamamış. Elinde bir uydu telefonu olduğu biliniyor, ama yerinin saptanması için en az 7 dakika konuşması gerekiyormuş. Dudayev, güvenlik gerekçesiyle 5 dakika dolmadan telefonu kapatıyormuş. Sonunda “içeriden” bir isimle temas kurulmuş. Dudayev’in yerini söylemesi için para teklif edilmiş. Önce 2 milyon dolar talep edilmiş ama bu hayati bilgi için 1 milyon dolara anlaşılmış. Bu bilgiyle Rus ordusu operasyon yapıp Dudayev’i bombalamış.

Gazeteye konuşan yetkililer, “1996 seçimini Yeltsin’in kazanması için oligarklar herşeyi yapıyordu, o parayı bulmak zor olmadı” diyor.

Bu arada muhabir, Dudayev’in kullandığı Amerikan yapımı uydu telefonu dönemin Başbakanı Erbakan’ın hediye ettiği ve yerini saptamak için Türk tarafının telefona özel bir çip yerleştirdiğinden, ABD’nin ele geçirdiği yer bilgilerini içeren dosyayı Türkiye’deki bazı kişilerin FSB’ye aktardığına kadar türlü iddiaları dile getirdi. Yuri Aksenov adlı yetkili de, telefonun Erbakan tarafından hediye edildiğine dair “rivayetler” olduğunu söyledi.

Dudayev’in, öldürüldüğü gün 15-20 dakikayı bulan uzun bir konuşma yaptığı ve bu sayede yerinin saptandığı da röportajda dile getirildi.

20.4.2011

Kaynak: http://www.turkrus.com/haber-hatti/21705-qdudayevin-yeri-1-milyon-dolara-ogrenildi-telefonu-erbakanin-hediyesiydiq.html

Bir cevap yazın