Kardeş Türküler ve Kafkasya Forumu işbirliği meyvesini verdi

Albümün tanıtım toplantısında Daymohk canlı söylendi, toplantıya Fenerbahçe Çeçen Kampı’ndan İbrahim Sinbarigov da katıldı.

Kurulduğu günden beri Türkiye’deki etnik grupların müziklerini araştırmak ve yorumlamak konusunda çalışmalar yürüten Kardeş Türküler grubu bir ilke imza atarak yeni albümü Çocuk (H)Aklı’nda Çeçence Daymohk şarkısına yer verdi.

Kafkasya Forumu’nun önerisiyle albüme giren şarkının telaffuz çalışmasında şarkıyı okuyan Feryal Öney’e Fenerbahçe Çeçen Kampı’ndan İbrahim yardımcı oldu. Albümün tanıtımı için düzenlenen toplantıya dünyaca ünlü müzisyen Arto Tunçboyacıyan da katıldı.

Toplantıda konuşan Feryal Öney, 2005 yılından beri albüm yapmadıklarını, bu albümünse birçok bakımdan ilk olduğunu söyledi. Çeçence bir şarkının repertuara girmesinin bu ilklerden biri olduğunu vurgulayan Öney, bu konuda yardımcı olan Kafkasya Forumu üyelerine de teşekkürlerini iletti.

Arto Tunçboyacıyan da, Türkiye’nin birçok kültüre ev sahipliği yaptığını belirterek, hepsinin ortak noktasının ‘insan olmak’ olduğunu belirtti. ‘Kardeş Türkülerin bir tohum ektiğini düşünüyorum, bunlar meyvelerini verecek” diyen Tunçboyacıyan, bir Ermeni türküsü olan Haydo’yu canlı seslendirdi.

Kamplara gideceğiz.

Tanıtım da Güldaniyem’le birlikte canlı söylenen Daymohk’un öncesinde Feryal Öney, ‘Başta tereddütümüz oldu bu şarkıyı söyleyebilir miyiz diye ancak gördüğümüz yardım, bizi bu işi başarabileceğimize inandırdı. Çeçenler Türkiye’de yeterince tanınmıyor. Biz de Daymohk’la birlikte onların hayatlarıyla bağ kurduk. Bu bir Anavatan şarkısı. Bu özlemi anlıyoruz” dedi.

Grup, şarkının ardından, Çeçen Kamplarına gideceklerinin ve oradaki insanlarla tanışacaklarını da sözlerine ekledi.

Ayça Örer

Bir cevap yazın