Markelov ve Baburova'nın katili iki faşist tutuklandı

Çeçenistan’da bazı ordu görevlilerinin işlediği suçları açığa çıkaran muhalif Novaya Gazeta muhabiri Anastasiya Baburova ve avukat Stanislav Markelov’u öldüren iki faşist tutuklandı. İki yıl önce gündüz vakti Moskova’da saldırı gerçekleştiren Nikita Tihonov (31) ve kız arkadaşı Yevgeni Hasis (26) suçlu bulundu. Rus basınında yer alan haberlere göre Moskova şehir mahkemesinde görülen davada Tihonov’un ömür boyu, kız arkadaşının da 20 yıla mahkum olduğu belirtiliyor. Mahkeme süresince cam kafes ardında tutulan Tihonov ve Hasis’in sakin olmaları dikkatten kaçmazken, Rusya’da insan hakları savunucuları ve gazetecilere yönelik saldırıların büyük çoğunluğu faili meçhul olarak kalmaya devam ediyor.

Tihonov ve Hasis’in Russi Obraz adı verilen bir ultra-faşist bir gruba üye oldukları kaydediliyor. Tihonov’un avukatı Aleksandr Vasilyev basına yaptığı değerlendirmede üst mahkemeye başvuracaklarını, yargılamanın hukuki olmadığını ve kabul edilemez olduğunu iddia etti.

Faşist gruplar Markelov’u internet ortamında tehdit etmiş ve öldürülmesinin ardından da alkış tutmuşlardı. Gazeteci Baburova da 2006’da öldürülen Kremlin karşıtı yazar Anna Politkovskaya’nın gazetesi Novaya Gazeta’da çalışıyordu.

19 Aralık 2009 da, avukat Markelov Çeçenistan’da bir kız çocuğuna tecavüzle suçlanan Albay Yuriy Budanov’un serbest bırakılmasıyla ilgili bir basın konferansı düzenlemişti. Konferansın ardından Prechistanka caddesine park ettiği arabasının yakınlarında uzun boylu ve maskeli biri tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu  başından vurulan Markelov olay yerinde ölmüş, o sırada yanında bulunan gazeteci Anastasya Baburova ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve kısa süre sonra yaşamını yitirmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

Bir cevap yazın