ÇERKES DİASPORASI HAYKIRDI: TESLİM OLMAYACAĞIZ

21 Mayıs 2011

21 Mayıs Çerkes Soykırımı Protestosu, İstanbul Rus Konsolosluğu önünde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’de Kafkasya Forumu’nun davetiyle toplanan binlerce Çerkes ve Kafkasyalı, soykırımı gerçekleştiren Rusya Federasyonu’nun karşısına dikilerek, “Yalanlarınıza Teslim Olmayacağız” dedi. MAY21 küresel inisiyatifinin çağrısıyla ABD, Almanya, İsrail, Türkiye ve Ürdün’de gerçekleştirilen protestolar halen sürüyor.

Türkiye’de düzenlenen protesto gösterisi ve basın açıklaması, dün gece farklı illerden yola çıkan otobüslerle İstanbul’a gelen diaspora örgütlerinin saat 12:00’den itibaren toplanmaya başladığı Taksim meydanında başladı. Saat 13:30’da yürüşe geçen 2000’den fazla kişinin katıldığı eylemde kurumsal katılım göstererek pankart açan örgütler şöyle:

Jineps, DİÇEG, Tizıfed, Apsuvara, İstanbul Birleşik Kafkasya Derneği, Adige Khase – Çerkes Derneği, Samsun Birleşik Kafkasya Derneği, Denizli Kafkas Derneği, İstanbul Üniversitesi Kafkas Topluluğu, Yıldız Üniversitesi Kafkas Topluluğu, Uludağ Kafkas Topluluğu, Ankara Nart, Eskişehir, Antalya, İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş, Düzce, Adapazarı, Gönen, Hamamözü, Çanakkale gençliği

Medyanın da yoğun ilgi gösterdiği protesto gösterisinde Çerkes Soykırımı’nın tanınması çağrısı ve 2014 Soçi Olimpiyatları’nı eleştiren dövizlerin yanı sıra, özgürlük ve dayanışma çağrısı içeren pankartlar taşındı.

Rusya Konsolosluğu önüne “Katil Rusya Kafkasya’dan Defol” sloganlarıyla yaklaşan binlerce kişi, eylem boyunca “21 Mayıs Direnişin Günüdür”, “Özgür Çerkesya, Özgür Kafkasya”, “21 Mayıslar Devam ediyor”, “Kafkasya Faşizme Mezar Olacak”, “Gagra Abhazya’dır, Abhazya Gagradır”, “Soçi’de olimpiyat istemiyoruz” sloganları attı.

Rusya’nın soykırımı inkar politikasının ve Kafkasya’ya yönelik güncel politikalarının eleştirildiği basın açıklamasında, olimpiyat etkinliğinin Soçi’nin kanlı tarihini örtbas etmesine izin verilmeyeceği vurgulanarak, Rusya tarihi gerçeği kabul etmeye davet edildi. Türkiye dışından eyleme katılan Çerkes diasporası temsilcilerinin de söz aldığı basın açıklamasının ardından protesto gösterisi sonlandırıldı.

Eylemde okunan basın bildirisi şu şekildeydi:

Yalanlarınıza Teslim Olmayacağız!

Biz Çerkesler, Kafkasya’nın tamamını hedef alan üç asıra yayılmış bir işgal sürecinin son dönemecinde insanlık tarihinin en ağır soykırımlarından birine maruz kaldık. Son derece sistematik ve acımasızca yürütülen bir imha politikasıyla Çerkesya dünyanın gözü önünde baştan aşağı yıkılırken, insanlarımız katledildi veya sürgün edildiler.

Bugün dünyanın dört bir yanında, binlerce Çerkes ve Kafkasyalı dayanışma bilinci içinde tarihi bir trajediyi ve değişmeyen bir politikayı protesto etmek için Rusya Federasyonu temsilcilikleri önündeyiz. Ülkemiz Çerkesya’da ve genel olarak Kafkasya’da dün ve bugün Rusya’nın bize yaşattıklarını unutmadığımızı, gerçeğimize sahip çıktığımızı göstermek için bir aradayız. Başta kendi vicdanı olmak üzere, tüm dünyayı yalanlarla kurulmuş bir politikaya mahkûm eden Rusya’nın inkarlarına inat, her sene katlanarak artan bir güçle gerçeği haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz!

Rusya, aradan geçen 147 seneye rağmen bugün hala yalanlarla dolu bir tarihi dayatma çabası içinde. Çünkü bu zaman zarfında biz Çerkeslerle arasında mesafenin kapanmadığının farkında. Çünkü Çerkesya’yı hala işgal ve sömürge politikasıyla elinde tutmaya devam ediyor. Çünkü Rusya Federasyonu, Rus Çarlığı’nın soykırım politikasini bir fiil devam ettiren bir devlet durumundadır. Rusya’nın, ülkemizi elinde tutabilmek için sürdürdüğü bu politikaya karşı tarih boyu direndik, direnmekten vazgeçmeyeğiz.

İnsanlarımız türlü oyunlarla birbirlerine düşürmeye çalışılırken, mufaliflerimiz sistemli bir şiddete maruz kalıyorlar. Silahlı saldırıların ardı arkası kesilmezken, sürekli yeni provokasyonlar ve yeni örgütler ortaya çıkıyor. Sırf elinde tutabilmek adına bir coğrafyayı militarizmin pençesinde inleten bu zihniyetin karşısında durmaktan vazgeçmeyeceğiz!

Rusya’nın bütün bu olumsuz koşullara rağmen Soçi’de bir olimpiyat düzenleme cüretini gösterebilmesi de bu yalan politikasının bir parçasıdır. Bu olimpiyat Çerkesler’e rağmen gerçekleştirilmektedir. Bütün bir Kafkasya’yı saran ateş çemberine rağmen, Rusya’nın olimpiyat ısrarının ardında yatan sebebi biz çok iyi biliyoruz. Bu olimpiyatlar, tıpkı 19. Yüzyılda Rusya’ya karşı Abhaz direnişinin son mevkisi Gagra’yı hedeflediği gibi Kafkasya’nın kolonize edilmiş bütün bölgelerini kendi tarihinden soyutlama projesidir. Bu projenin amacı Soçi’yi siyasi olarak Kafkasya’nın dışına taşımak ve tarihini yok saymaktır. Soçi Çerkesya’nın başkenti ve soykırım belleğimizin sembol şehridir. Ülkemizi de, belleğimizi de savunmaktan vazgeçmeyeceğiz!

Hür irademizle kendi geleceğimizi kendimizin tayin edeceği bir siyasi özgürlük ortamı için çıktığımız bu yolda, Rusya’yı kendisiyle yüzleşmeye davet ediyor ve haykırıyoruz:

Yalanlarınıza Teslim Olmayacağız!

Bir cevap yazın