Gazeteci Politkovskaya'nın katil zanlısı Mahmudov, Çeçenistan'da yakalandı

1apolitkv

Moskova’daki evinin girişinde 2006 yılında öldürülen muhalif gazeteci Anna Politkovskaya’nın katil zanlısı Rustam Mahmudov, Çeçenistan’da yakalandı. Çeçen savaşındaki yolsuzlukları araştıran, Kremlin karşıtı yazıları ile uluslararası kamuoyunda dikkat çeken Politkovskaya’nın öldürülmesi olayında tutuklu bulunan şüpheli diğer iki kardeş ve bir kişinin daha mahkemeleri devam ediyor.

Ekho Moskvı radyosuna göre Politkovskaya’nın katil zanlısı Mahmudov, sabaha karşı düzenlenen bir operasyonla göz altına alındı. Güvenlik güçlerine direnmediği belirtilen zanlı, sorgulanmak üzere Moskova’ya getirildi.

Çeçenistan yönetimini eleştiren yazılar yazdığı gerekçesi ile Politkovskaya’nın öldürüldüğü, muhtemel tetikçinin de Mahmudov olduğu iddia ediliyor.

Politkovskaya olayında Rustam Mahmudov’un kardeşleri Cebrail ve İbragim’in araç desteği sağladığı, eski polis görevlisi Sergey Hacıkurbanov’un da lojistik destek sağladığı iddia ediliyor.

Üç kişi 2009’da çıkarıldıkları mahkemede yargılanmış, mahkeme beratlarına karar vermişti. Savcılık makamının itirazı üzerine üst mahkemede yeniden görülen dava süreci ise devam ediyor. Rustam Mahmudov ilk davada kaçak olarak mahkeme kayıtlarına girmişti. (Cihan)

1.6.2011

Bir cevap yazın