Karadeniz'e Amerikan savaş gemisi girdi, Rusya yine sert tepki gösterdi

US_Navy_-_Lincoln_Battlegroup

Rusya, füze savunma sistemi donanımlarının yer aldığı Amerikan savaş gemisinin Karadeniz’de Ukrayna ile ortak askeri tatbikata katılmasına sert tepki gösterdi. Amerikan savaş gemisinin hemen sınırları dibinde yer almasını “ulusal güvenlik açısından tehdit” olarak yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Ukrayna ve ABD Sea Breeze 2011 askeri tatbikatı nedeni ile Karadeniz’de ABD savaş gemisi Monterey’in varlığı ile ilgili bir dizi endişemiz var” uyarısı yaptı.

Rusya’nın füze savunma sistemlerinin yer aldığı yapıya sınırları dibinde izin vermesinin imkansız olduğuna işaret eden Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Bu tür adımları ulusal güvenliğimiz açısından tehdit olarak görüyoruz” eleştirisi getirildi.

Rusya’nın batı ile füze kalkanı konusunda anlaşma sağlayamamasının ardından Moskova’dan gelen sert eleştiriler anlamlı bulunurken, Karadeniz’de Amerikan savaş gemisinin varlığını bölgede muhtemel istikrarsızlık ihtimali çerçevesinde bir tatbikat olduğuna dikkat çekildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Sıradan bir ziyarette bu tür savaş gemilerinin seçilmesi özellikle hassas bir bölge için belirsizliğini koruyor” eleştirisi getirilirken, Sea Breeze 2011 askeri tatbikatının korsanlara karşı mücadele içeriği ile ilgili de endişeleri olduğunu dile getirdi.

Rusya ve NATO son olarak ortak füze kalkanı konusunda mutabakat sağlayamamış, Moskova’nın önerisine NATO olumsuz cevap vermişti. Rusya iddia edilen İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere karşı kurulması planlanan füze kalkanının ortak inşasını önerirken, NATO iki ayrı yapının kurulmasını ve bilgi paylaşımı yapılmasını destekliyor. NATO’ya göre ittifak üyesi olmayan bir ülke ile stratejik güvenlik bilgilerinin paylaşılması imkansız. (Cihan)

13.6.2011

Bir cevap yazın