Dünya Bankası: "Yunanistan'a benzer kriz 2030'da Rusya'yı da vurabilir"

ekoriskDünya Bankası’ndan (DB) Rusya’ya, “Bugünden önlem almazsanız Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz gelecek 20 yılda sizin de başınıza gelebilir” uyarısı geldi. DB uzmanlarından Sergey Ulatov, “Rusya ve BDT’nin Sermaye Piyasaları” konulu konferansta, Rusya ekonomisinin 2030 yılına kadar ciddi bir krizin içine girebileceğini öngördü. İşte ayrıntılar:

Bloomberg ajansının bildirdiğine göre, “Rusya 2030 yılına kadar, Yunanistan’dakine benzeyen bir borç kriziyle karşı karşıya kalabilir” diyen DB yetkilisi, “Bugün Rusya’da ekonomi yüksek petrol fiyatları nedeniyle istikrarlı gidiyor. Eğer değişen bir şey olmazsa, 20 yıl sonra ülke kamu borcunu finanse edemez duruma gelebilir. 2010 Kış Olimpiyatları ve 2018 Dünya Futbol Şampiyonası hazırlıklarının da dahil olduğu büyük altyapı projeleri bütçeye ek yük getirecek. Petrol varil fiyatı 115 dolar olsa bile, 2015 yılına gelindiğinde emeklilik sisteminin bütçe açığı kapatılamayacak” uyarılarında bulundu.

Dünya Bankası son raporunda, Rusya’da bugün ekonomik durumun istikrarlı olduğu tespitine yer vermişti. GSYH’nin yüzde 10’u seviyesinde olan kamu borçlarının kritik düzeyde olmadığı, uluslararası rezervlerin 520 milyar dolar olduğu belirtilen rapor sonrası kimi uzmanlar, en kötü senaryolar gerçekleşse bile Rusya’da Yunanistan’daki gibi bir krizin yaşanması ihtimalinin çok düşük olduğu yorumunu yapmıştı.

27.6.2011

Kaynak: http://www.turkrus.com/haber-hatti/22597-dunya-bankasindan-rusyaya-uyari-qyunanistandaki-gibi-bir-kriz-sizi-de-vurabilirq.html

Bir cevap yazın