Şevardnadze: Abhazya tanınmalı!

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze’nin, tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya’nın tanınması fikrini desteklediği belirtildi.

Gürcistan’da yayımlanan Asaval-Dasaval gazetesine açıklamada bulunan ve Gürcü siyaset bilimcisi Mamuka Areşidze’nin ”Gürcistan Abhazya’yı tanımalı” yönündeki önerisini değerlendiren Şevardnadze, Areşidze’nin bu önerisini ”mantıklı” bulduğunu söyledi.

”Abhazya’nın artık asla Gürcistan’ın sıradan bir bölgesi olmayacağını” belirten Şevardnadze, en azından iki ülke halkının, birlikte huzur içinde yaşaması için hala bir fırsata sahip olduğuna inandığını kaydetti.

Areşidze’nin bu önerisinin, mültecilerin geri dönüşünde temel unsur oluşturabileceğini savunan Şevardnadze, ancak bunun için 10-15 sene gerekebileceğini sözlerine ekledi.

Gürcü-Rus sorununu da değerlendiren Şevardnadze, Gürcistan ile Rusya arasındaki ilişkiler normalleşmeden mevcut sorunların çözülemeyeceğini, ”çözüm anahtarının” Rusya’da olduğunu söyledi.

Bu arada, ülkede yeni tartışmalara yol açan Areşidze’nin önerisiyle ilgili bir açıklama yapan Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nino Kalandadze, ”Rusya hariç, kimse bu öneriyi desteklemiyordur” dedi.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın