Sergey Şamba Yanlıları Ankvab'la ilgili İddiaların Soruşturulmasını İstedi

Abhazya Devlet Başkanlığı’bıb güçlü adaylarından Sergey Şamba’nın seçim ekibi görevlilerince yapılan açıklamada, “Abhazya Kamu görevlilerinin mevcut bütün materyalleri inceleyerek Aleksandr Ankvab hakkında nihai hükmü vermeleri gerekiyor” dediler

Abhazya Devlet Başkanı Adayı Aleksandr Ankvab, Abhazya Savaş Gazileri tarafından suçlamalara maruz kaldı. Devlet Başkanı Adayı Sergey Şamba’nın seçim ekibince yapılan açıklamada, “Her devlet başkanı adayının biyografisi, vatandaşlarımız tarafından detaylıca bilinmelidir. Hiçbirinin biyografisinde gri leke olmamalıdır; bilhassa da Milli Mücadele ve 1992-1993 yıllarındaki Anayurt Savaşı dönemlerine ait… Halk ancak bu şekilde durumu kavrar ve kimin ülkenin başına geçmeye ve Silahlı Kuvvetler’in Başkomutanı olmaya layık olduğuna karar verebilir” dedi.

Sergey Şamba’nın seçim ekibince yapılan açıklamalarda şu görüşlere yer verildi:

“Biz, Abhazya savaş gazilerinin inisiyatifinde 15 Ağustos’ta yapılan mitingde yapılan beyanatı 24 saat içinde inceledik. Öncelikle, savaş gazilerince ortaya atılan sorulardan kaçma girişiminin gözümüze çarptığınıbelirtmeliyiz. Bu arada, bu sorular ilk olarak seçim kampanyası döneminde ortaya çıkmış değildir. Bu sorular bütün savaş sonrası dönemde var olmuştur. Bunların olduğuna özellikle 1994 yılı silah transferine dair ceza belgeleri ve Abhazya’nın ilk Devlet Başkanı V. G. Ardzinba’nın Mayıs 2003’te yayınlanan röportajı delalet eder. Yani mesele hiç de savaş suçlusu Kitovani’nin (ki adaletimiz önünde hesap vermesi gerekiyor) röportajı ile başlamış değildir.

Bizler, Abhazya Kamu görevlilerinin mevcut bütün materyalleri detaylı olarak soruşturmaları ve nihai hükme varmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Bu konunun, seçimlerin yapıldığı ve siyasetin ısındığı şu dönemlerde gündeme gelmesinde şaşılacak hiçbir şey yoktur. Aleksandr Ankvab ortaya atılan sorulara net cevaplar vermek yerine, durumu destabilize etme girişiminde bulunduğumuz iddiasıyla ekibimizi suçlamaya çalışmaktadır. Böylece, toplumun dikkati mevcut problemin özünden uzaklaşıp, başka yöne kaymaktadır.

İlan ediyoruz ki, Sergey Şamba’nın seçim ekibişerefli ve açık bir seçim kampanyası yürütmektedir. Ekibimiz seçmenlere, programını, reel sosyo-ekonomik gelişim imkanlarını anlatmakta; vatandaşlarımızın yüksek refah düzeyine hangi güçler ve hangi yollarla ulaşabileceğini delilleriyle anlatılmaktadır. Lekeleme ve yalan haber yaymayla işimiz yoktur. Bu bizim metodumuz değildir.

Aynı zamanda Devlet Başkanı Adayı Aleksandr Ankvab, İnterfaks Haber Ajansına verdiği röportajda bazı beyanlarda bulundu. Ankvab’ı “kirli çamaşırlarını” ortaya dökmekle tehdit eden Kitovani, eğer sahip olduğu bilgileri halkımızla açıkça paylaşsaydı, onurlu bir davranış sergilemiş olurdu. Artık birtakım ifşalarla topluma şantaj yapmayı ve ülkede siyasi gerginliğe yol açmayı bırakma zamanıdır.

Ankvab’ın “aynı hatayı tekrarlamama”çağrısıyla ilgili olarak şunu belirtmek isteriz ki, 2004 yılındaki tehlikeli çatışmanın öncüsünün kim olduğu toplum tarafından iyi bilinmektedir. Ve biz bu çatışmanın tekrarlanmasını istemiyoruz.

Fikrimizce, her devlet başkanı adayının biyografisi, vatandaşlarımız tarafından detaylıca bilinmelidir. Hiçbirinin biyografisinde gri lekeler olmamalıdır; bilhassa da Milli Mücadele ve 1992-1993 yıllarındaki Anayurt Savaşı dönemlerinde…

Böylece halk kendi kendine durumu kavrar ve kimin ülkenin başına geçmeye ve Silahlı Kuvvetler’in Başkomutanı olmaya layık olduğunu belirler. 17 Ağustos 2011”

________________________________________

Kaynak: apsnypress.info

Rusça’dan Çeviren: Zeynep Kuşba

www.kafkasevi.com

Bir cevap yazın