Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın 20. Bağımsızlık Yıldönümü


Bundan tam yirmi yıl öncesi, 6 Eylül 1991 Çeçen halkının siyasi liderliğinin Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’ni egemen bir devlet olarak dünyaya ilan ettiği gündür. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın kurucusu ve ilk Devlet Başkanı Cahar Dudayev, arkasında Çeçen halkının ezici çoğunluğunun desteğiyle bağımsızlık kararını açıkladı.

Sovyetler Birliği’nin dağılması üzerine birbiri ardından kurulan devletlerden birisi olan Çeçen İçkerya Devleti’nin bağımsızlığı tamamen meşru ve uluslararası hukuka uygundu. Meşru Çeçen yönetimi hiçbir zaman Rusya’ya dahil olmayı kabul etmedi. Sovyetler’in ardından bugünkü Rusya Federasyonu’nu oluşturan devletlerin imzalamış olduğu “Rusya Federasyonu Anlaşması”nı reddetti. Çeçen yönetimi, temsil ettiği toplum adına barışçıl ve adil bir şekilde özgürlük yönündeki iradesini süreklilikle ortaya koydu.

Bütün bu gerçeklere rağmen Rusya Federasyonu, 1994 yılında başlattığı vahşi saldırılarını kanlı bir işgalle tamamlayıp sadece Çeçen halkının iradesini değil, aynı zamanda uluslararası hukuku, insani değerleri ve uluslararası kamuoyunun vicdanını da görmezden geldi. 1994’te başlayıp günümüze kadar devam eden savaşlarda 200 binden fazla Çeçen’i katletti.

Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Çeçenya topraklarında göreve getirdiği kukla yönetim, Ramzan Kadirov öncülüğünde Rusya’nın kendisine verdiği silah ve güç sayesinde Çeçen toplumunu baskı altına alıp susturdu. Binlerce insanın ölümünden, sakat kalmasından ve yüzlerce biçimde işkence görmesinden sorumlu olan bu katil kukla diktatörlüğü, hala Rusya’nın desteği ile halkına karşı zorbalıklarına devam etmektedir.

Bu eziyet ve zulümler karşısında sessiz kalamayan insanların sürdürdüğü mücadele, artık Kafkasya’nın diğer bölgelerine de sıçramış durumda. Yarınına umutla bakma şansı bırakılmayan yüzlerce Kafkasyalı, işgalci Rusya’nın cinayet ve baskıları karşısında silahla savaşmak dışında bir çare bulamamaktadır. İşgalci Rusya ve ortaklarının iddialarının aksine, 20 yıldır süren savaşlar sırasında gerçekleşen tüm olayların; Çeçenya’da, Kafkasya’da ve Rusya’nın farklı bölgelerinde gerçekleşen tüm ölümlerin, yaşanan tüm acıların tek sorumlusu Rusya’dır.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya, 20 yıldır Çeçenya’da ve dünyanın pek çok yerinde yaşayan Çeçenler’in özgürlük yolundaki gerçek iradesini temsil etmektedir. Bu devlet 20 yıldır Çeçen topraklarında hüküm sürmüş tek meşru devlettir. Ona başkanlık etmiş olan liderler Cahar Dudayev, Zelimhan Yandarbiyev, Aslan Mashadov ve Abdulhalim Sadullayev Kafkasya’nın mücadeleyle dolu tarihinde, halklarının özgürlük savaşçıları ve gerçek, onurlu liderleri olarak yerlerini aldılar.

Tüm bu liderleri ve Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’yı, derin bir saygı ve gururla selamlıyoruz.

6 Eylül 2011
Kafkasya Forumu

Bir cevap yazın