Çeçen cinayetlerinde merkez üssü Berlin

670473_detayBirbiri ardına işlenen Çeçen cinayetlerinin, Almanya’nın Berlin kentinden yönetildiği ve zengin bir Rus tarafından finanse edildiği öne sürülüyor. Avusturya İstihbarat Servisi, bu konuda belgeler ele geçirdi.

GAZETEPORT ANKARA- Türkiye’de birbiri ardına işlenen Çeçen cinayetlerinin, Almanya’nın Başkenti Berlin’den yönetildiği ve Berlin’de yaşayan zengin bir Rus tarafından finanse edildiği öne sürülüyor. Bir süre önce Viyana’da işlenen Çeçen cinayetinden sonra Avusturya İç İstihbarat Teşkilatı ASİO ve Dış İstihbarat Servisi ASİS, Çeçenlere yönelik infazlar için 6 timin bulunduğu ve bu timlerin Avrupa’da eylemler yaptıktan sonra, Berlin’e döndükleri yolunda bilgiler ele geçirdi.

Çeçen muhaliflere yönelik infazları gerçekleştiren timlerin, gittikleri ülkelerdeki Ruslardan yardım aldıkları da vurgulanıyor. Viyana’da 13 Ocak 2009’da öldürülen Umar İsrailov adlı Çeçen direnişçi cinayetini araştıran polis, cinayetin arkasında Çeçen Devlet Başkanı Kadirov’un olduğunu, Avrupa’daki Çeçen Kültür Derneklerine sızan Kadirov’un adamlarının, muhalifler hakkında istihbarat toplayıp, Berlin’den yönlendirilen infaz timleri aracılığıyla yok edildiğini saptadı. Viyana polisi İsrailov cinayetinden sonra, Çeçenistan’ın başkenti Grozny doğumlu olan, ancak Otto Kaltenbrunner kimliğini taşıyan Ramzan Edilov’u yakalamıştı. Edilov suçlamaları reddederken yargılanmasına da devam ediliyor.

DÖRDÜNCÜ İNFAZ

Türkiye’deki Çeçen infazları da 2008’den bu yana sürüyor. Son olarak Zeytinburnu’nda Çeçen muhalifler, Musaevi Berkkhazh, Rustam Altemirol, Zavrbek Amriev,susturuculu silahla öldürüldü.

26 Şubat 2009’da da Çeçenistan’daki savaşın ardından eşiyle birlikte Türkiye’ye yerleşen Ali Osaev (48), Zeytinburnu Gökalp Mahallesi’nde bir araçtan açılan ateş sonucu öldürüldü.

6 Eylül 2008’de Çeçenistan’da Ruslara karşı albay rütbesiyle savaşan 57 yaşındaki Gazi Edilsultanov, Başakşehir’de sokak ortasında uzun namlulu silahla vurularak öldürülmüştü. 9 Aralık 2008’de ise İslam Canibekov (38) Ümraniye’de saldırıya uğradı, hastaneye kaldırılmak istenirken yolda hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın