İşte Çeçenleri öldüren Rus ajanları

674860_detay

3 Çeçen komutanın cinayetine ilişkin sır perdesini HABERTÜRK araladı. 16 Eylül’de yaşanan gündüz infazında asgari 8 kişilik bir Rus ekibin yer aldığı güvenlik kamerası görüntüleriyle netlik kazandı

MUSTAFA ŞEKEROĞLU / GAZETE HABERTÜRK
msekeroglu@htgazete.com.tr

Zeytinburnu’nda 16 Eylül’de sokak ortasında öldürülen Musaev Berkhazh, Rüstem Altemirol ve Zaurbek Amriev adlı 3 Çeçen’in suikastıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcılık ve polis, çok önemli bilgilere ulaştı. Güvenlik kameralarına yansıyan Rus ajanların yurda girişleri, gündüz infazını nasıl ve nerede planladıkları ve cinayetin ardından yurtdışına çıkışları belirlendi.

HABERTÜRK, 2 hafta önce Türkiye gündemine bomba gibi düşen ve Rus ajanlar tarafından yapıldığı iddia edilen infazın perde arkasına ilişkin bilgilere ulaştı.

BİR GÜN ARAYLA GELDİLER
Cinayeti organize eden Rus ajan Nadim Ayupov, 1 Eylül’de Türkiye’ye İstanbul’dan giriş yapıyor. İstanbul’a gelen Ayupov, bilgi timinde görevli elemanlar tarafından alınarak Sultanahmet’te bir otele götürülüyor. 2 Eylül’de suikastı planlayanlardan Rus ajan Aleksandr Zharkov İstanbul’a geliyor. Zharkov da ayrı bir otele yerleşiyor. Her 2 ajanın birer gün arayla yurda geldiği kesinleşiyor. İnfazda planlayıcı olan Ayupov ile Zharkov, 4 Eylül’de Gülhane’deki tramvay durağında buluşuyor. Görüntülere göre önce Ayupov, 2 dakika sonra da Zharkov buluşma yerine geliyor. Ajanlar izlenmediklerinden emin olmak için sıkı sıkıya etrafı gözlüyor.

3 AYRI TİM GÖREV YAPTI
Yetkililerin elde ettiği bilgilere göre suikastta 3 ayrı tim görev alıyor. Birinci tim olarak adlandırılan Ayupov ve Zharkov suikastı planlarken, diğer tim bilgi topladı ve üçüncü tim ise suikastı gerçekleştirdi. Bilgi timinde görev yapan kadının ise Çeçen asıllı tetikçi Ziyaeddin M.’nin eşi Maria M. olduğu anlaşıldı. Görüntülerde bilgi toplayan kadın ajan Maria M.’nin cinayetten önce başının açık, cinayetten sonra ise yurtdışına çıkarken türban taktığı yer alıyor. Üçüncü timde görev alan ve tetiği çeken isimlerden olan Ziyaeddin M., Maria M.’yle olaydan bir gün sonra pasaport işlemleri yapılırken de yan yana görünüyor. Nadim Ayupov, kamera görüntülerine göre olaydan bir gün sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanarak Türkiye’den ayrılıyor. Diğer Rus ajan Aleksandr Zharkov ise esrarengiz bir biçimde ortadan kayboluyor. Suikastta 2 ayrı araç kullandığı belirlendi. Zharkov ve Ayupov’un bulunduğu Opel Astra marka araçla suikastçilerin kullandığı araçlar Fatih’te buluşuyor. Zharkov ve Ayupov’un bulunduğu araç, Zeytinburnu’nda suikastın yapılacağı yere park ediyor. Daha sonra tetikçilerin aracı geliyor. 3 kişilik tetikçi grup, diğer araç gittikten sonra bölgede gezinmeye başlıyorlar. Saat 14.42’de gerçekleşen cinayette, suikastçılardan 2’si, araçlarına binmekte olan 3 Çeçen’e ateş ediyorlar. Ardından araçtan inen bir suikastçı, yerde yatan Çeçenlere tekrar kurşun sıkarak araçlarına binip uzaklaşıyor.

İKİNCİ ARAÇLA KAÇTILAR
Ambarlı yan yoldan Güngören’e giden suikast timi, Nazım Erten Sokak’ta aracı terk ediyor. Zharkov ve Ayupov’un bulunduğu beyaz renkli araç, 3 tetikçiyi araçlarına alıp uzaklaşıyor. Kamera kayıtlarına göre Beyoğlu’na, oradan Şişli’ye geçen otomobil, bazı bölgelerde durup araçtakileri indiriyor. Son olarak sürücü, Şişli’ye gelerek bir oto yıkamacıda aracı yıkıyor. Görgü tanığı polise verdiği ifadede, yıkamacıya aracı getiren kişinin Türkçe’yi zor konuştuğunu söyledi.

ŞAPKA TAKMIŞLAR
Fındıkzade’de bir köftecide görüntülenen suikastçının yanında kendisi gibi şapkalı iki kişi daha bulunuyor. Her üç kişinin de suikast timinden olduğu sanılıyor. Polisin suikastta kullanılan silahların 9 milimetre olduğu ancak markalarının tespit edilemediği de öğrenildi.

1’İNCİ RUS AJANI NAZİ HAYRANI
Çeçen cinayetinde görev alan 1’inci timdeki Rus ajan Nadim Ayupov. Ayupov, Türkiye’ye İstanbul’dan 1 Eylül’de giriş yaptı. İnfazlarda planlayıcı olarak rol aldığı iddia edildi. Nazi sempatizanı olan Ayupov, cinayetten bir gün sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanarak Türkiye’den çıktı.

2’İNCİ RUS AJANI KADIN
İnfazın planlayıcısı Ayupov ile 2’nci timde yer alan Maria M’nin bu fotoğrafı kaldıkları otelde bulundu. Rus kadın ajan Maria M.’nin infazlardaki görevi istihbarata yönelik kaynak sağlamak ve bilgi toplamaktı. Maria M., infazda tetiği çeken Çeçen uyruklu Rus ajan Ziyaeddin M’.nin de eşiydi.

3’ÜNCÜ RUS AJAN PASAPORTTA
Ayupov gibi 1’inci timde planlayıcı olan bir başka isim ise ajan Aleksandr Zharkov’du. Rus ajan Zharkov, Türkiye’ye cinayetlerden 2 hafta önce 2 Eylül’de giriş yaptı. Zharkov’un yurtdışına çıkışı tespit edilemedi.

4’ÜNCÜ AJAN (TETİĞİ ÇEKEN)
Çeçen uyruklu tetikçi Rus ajan Ziyaeddin M. ile bilgi toplama görevini yerine getiren eşi Maria M., bu karede pasaport işlemlerini yaptırıyor. 2’nci karede başı açık olan Maria M. de cinayetlerden bir gün sonra Türkiye’den ayrılıyor.

nadimayipov
Suikastin beyni Nazi hayranı
NADİM AYUPOV: Türkiye’ye ilk giren ajan oldu. Suikastın organizatörü. Cinayetten bir gün sonra Türkiye’den ayrılırken görüldü. Otel odasında bulunan bilgisayarındaki gamalı haçlı bu fotoğrafı, Nazi hayranı olduğunun kanıtı.

mariam
Suikast timinin kadın ajanı
MARİA M.: ‘İstihbarat timi’nde görev yapan kadın ajan. Tetikçi Ziyaeddin M. ile evli. Nazi hayranı Ayupov’un bilgisayarında, onunla birlikte başı açık 2 fotoğrafı bulundu. Türban takıp kaçtı.

ziyaeddin
Kaçarken türban taktı
ZİYAEDDİN M.: Suikasttan 1 gün sonra… Çeçen asıllı tetikçi Ziyaeddin M. ile ‘istihbarat’çı eşi Maria M. çıkış yaparken görülüyor. Fotoğraflarda başı açık olan Maria M., dikkat çekmemek için burada başörtüsü takıyor.

zharkov
İkinci ajan buhar oldu
ALEXANDR ZHARKOV: 8 kişilik timden bir başkası. 2 Eylül’de Türkiye’ye giriş yaparken böyle görüntülendi. ‘Planlayıcı tim’in ikinci adamıydı. Esrarengiz şekilde kayboldu. Türkiye’den nasıl ayrıldığına dair kayıt yok.

aracss

Suikasttan sonra bindikleri araç
Ayupov ve Zharkov bu araçla, cinayeti işleyip olay yerinden kaçan infaz timini yanlarına alıyor. Siyah araçla kaçan tetikçiler, beyaz araca geçiyor.

kesif
1’inci ajan istasyonda keşifte
4 Eylül’de Gülhane Tramvayı’ında Ayupov ile Zharkov arasında yapılan görüşmeye ilk olarak Ayupov geliyor. İnfazda teorisyen olarak yer alan Ayupov kareli gömleğiyle güvenlik kameralarına takılıyor.

birinciucuncu
1’inci ve 3’üncü ajan buluşuyor
Ayupov’dan 2 dakika sonra ise tramvay istasyonuna Zharkov geliyor. Her iki ajan da bir süre çevreyi gözlüyor. İkilinin görüşmesi istasyonda gerçekleşiyor.

istas

cam13

camair

gulhank

berkazh
Musa Berkazh (32)

rustem
Rüstem Altermirol (27)

zaurbek
Zaurbek Amriev (26)

Kaynak: http://www.haberturk.com/yasam/haber/674860-iste-cecenleri-olduren-rus-ajanlari

Bir cevap yazın