Putin en zor gününü yaşıyor

Putin en zor gününü yaşıyor

Önümüzdeki mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, siyasi hayatının en büyük protesto gösterisiyle karşı karşıya. Eylemciler, “Putin senden bıktık” sloganları atıyor.

putin_meydan

Parlamento seçimlerinde hile yapıldığı gerekçesiyle sadece başkent Moskova’da on binlerce kişi Putin karşıtı gösteri yapıyor. Rusya’nın doğusunda Putin’e karşı yapılan gösterilerde ilk defa gözaltına alınanlar oldu.

SİYASİ MAHKUMLAR SERBEST BIRAKILSIN
Rusya basını, Kremlin’e yakın Bolotnaja meydanında en az 50 bin kişinin toplandığını belirtiyor. Göstericiler taşıdıkları pankartlarda Putin’in istifa etmesini ve Mihail Hodorkovsti gibi siyasi mahkumların serbest bırakılmasını talep etti. Protestocular ayrıca seçimlerin yenilenmesini de istiyor.

Göstericiler arasında bulunan tanınmış Rus polisiye roman yazarı Boris Akunin, gelecekte belediye başkanlarının doğrudan seçilmesini ve devlet başkanı tarafından atanmamasını istediklerini söyledi.

TÜM MUHALEFET MEYDANDA
Gösteride Komünist Parti’nin kırmızı bayrağının hemen yanında siyah-sarı-beyaz ve liberallerin turuncu bayrakları dalgalanıyor. Göstericiler ayrıca “Putin’siz Rusya” ve “Utanın” sloganları atıyor.

BİR GÖSTERİCİYE BİR POLİS DÜŞÜYOR
Rus yetkililer bugün Moskova’da düzenlenen törene 30 bin kişinin katılmasını bekliyordu. Bu nedenle geniş güvenlik önlemleri alındı. 52 bin polis panzerlerle güvenliği sağlamaya çalışıyor.

RESMİ SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI
Rusya’da geçtiğimiz hafta yapılan ve muhalefetin yoğun protestolarına yol açan parlamento seçimlerinin resmi sonuçları da açıklandı. Kremlin yanlısı Birleşik Rusya Partisi yüzde 49,39 oy oranıyla 450 sandalyeli parlamentoda 238 milletvekili çıkararak tek başına iktidar olma hakkını elde etti.

Resmi sonuçlara göre 238 milletvekili çıkaran BRP’yi sırasıyla 92 milletvekili çıkaran Komünist Parti (yüzde 19,19), 64 milletvekili çıkaran Adil Rusya partisi (yüzde 13,22) ve 56 milletvekili çıkaran Liberal Demokratik Parti (yüzde 11,65)izledi.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkan Yardımcısı Leonid Ivlev, halkın iradesinin yüzde 95’inin parlamentoya yansıdığını söyledi.

Kaynak: NTVMSNBC

Bir cevap yazın