Kanlı bir tarihin en gerçek kanıtıyız

Komitenin olimpiyat simgesi olarak seçtiği  “sevimli” maskotlara karşı,Kafkasya Forumu ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği ödüllü bir anti- maskot yarışması organize ediyor. 

Soçi’de Yapılması Planlanan Olimpiyatlara “Soykırım” Gölgesi

Rus Olimpiyat Komitesi Soçi kentini “geleceğe açılan bir geçit” ifadesiyle bir Rusya kenti olarak dünyaya sundu. Bu duruma çeşitli kampanyalarla karşı çıktıklarını ifade eden Çerkes Diasporası, Soçi’de yaşanan soykırım gerçeğini dünya kamuoyuna taşımayı hedefliyor.

ANTİ-MASKOT YARIŞMASI SOÇİ’NİN GERÇEK TARİHİNE VURGU YAPACAK

Çerkesler, Rus Olimpiyat komitesinin düzenlediği maskot yarışması sonunda seçilen figürlerin Soçi kentinin tarihini yansıtmadığını ifade ediyor. Bu nedenle organize edilen anti-maskot yarışması sonunda bölgenin gerçek tarihini vurgulayan tasarım, Çerkeslerin soykırımı tanıtma mücadelesine görsel materyal sağlayacak. Soçi ve çevresinin atalarının toplu mezarları olduğunu ifade eden Çerkesler, “Kurulan olimpiyat köyü her ne şekilde süslenirse süslensin, hangi görsel sunumla dünyanın gözü boyanmaya çalışılırsa çalışılsın, biz dünyanın dört bir yanına dağılmış Çerkesler, kanlı bir tarihin en gerçek kanıtıyız” diyor.

OLİMPİYAT İNŞASI EKOLOJİK DENGEYİ BOZUYOR

Rusya’nın İnsanlık suçu işlediğini vurgulayan Çerkesler, anti maskot yarışması duyurusunda şunlara değindi: “Çerkesler’i vatanlarından çıkarabilmek adına her türlü vahşete başvuran Rus  askerleri Hodz ve Kbaada bölgelerinde binlerce insanı topluca katletmiştir. Sağ kalan çocukların birbirlerine bağlanılarak top atışlarıyla parçalanması, Karaçay ağıtları ve Çerkes sözlü aktarımıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Vahşet o kadar ileri derecede idi ki Rus askerlerinin, dokuz yaşından küçük çocuklara tecavüz etmeleri yasaklanıyordu”

Bir çok ülkede eş zamanlı olarak başlatılan yarışma duyurusunda olimpiyat alanının çevrede yaşatacağı olumsuz etkilere de değinen Çerkes Diasporası, olimpiyat inşasının bölgenin jeolojik çeşitliliğine zarar verdiğini ve ekolojik dengeyi bozduğunu ifade ediyor. Yapılması planlanan olimpiyat alanı, UNESCO’nun “Dünya Miras Listesi”de bulunuyor.  

Yarışma için;

Tasarımların son teslim tarihi: 16 Mart 2012                                                                                                           

Ön jüri elemesi: 17-18 Mart 2012

Organizasyon komitesinin seçtiği maskotların internet üzerinden halk oylamasına açılması: 19 Mart  2012

Oylamanın sonuçlandırılması: 1 Nisan 2012

Jüri elemesi: 2-8 Nisan 2012

Dereceye giren adayların açıklanması:  9 Nisan 2012

Detaylı bilgi için: www.kafkasyaforumu.org

                               www.nosochi2014.com

Bir cevap yazın