AGİT’ten Rus seçiminde usulsüzlük iddiası

AGİT’ten Rus seçiminde usulsüzlük iddiası

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİTseçimlerde Putin lehine usulsüzlükler yaşandığını duyurdu.

Rusya’da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini iki dönem bu görevi yürüten, son dört yıldır da başbakan olan Vladimir Putin kazandı.

Seçim yetkilileri, oyların yüzde 98’inin sayıldığını ve Putin’in aldığı oy oranının yaklaşık yüzde 64 olduğunu açıkladı.

Ancak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) seçimlerde Putin lehine usulsüzlükler yaşandığını duyurdu.

Seçim dönemi boyunca bütün adayların özgür bir kampanya yürütebildiklerini kaydeden AGİT, ancak seçimlerin başından itibaren ciddi sorunlar taşıdığını, ”koşulların Putin’in lehine” düzenlendiğini kaydetti.

AGİT sözcülerinden Tonino Picula, ”Seçim yapmanın özü alınacak sonucun kesin olmamasıdır. Rusya’da bu böyle değildi, gerçek bir rekabet yoktu, hükümet kaynaklarının suistimali sonunda zafer kazanan kişinin kimliği konusunda herhangi bir tereddüt olmamasını sağladı” dedi.

Bağımsız seçim gözlem kuruluşu Golos ise seçim komisyonunun verdiği rakamların doğru olmadığını, Vladimir Putin’in oyların yüzde 50’sini aldığını açıkladı.

Golos, seçmenlerin mükerrer oy kullandıklarına dair ellerinde pek çok kanıt olduğunu, Putin’e oy vermesi için çok sayıda seçmenin otobüslerle başta Moskova olmak üzere bir seçim sandığından diğerine taşındıklarını söyledi.

Başkent Moskova’da düzenlenen bir mitingde taraftarlarına seslenen Vladimir Putin, şeffaf ve dürüst bir mücadeleden galip çıktıklarını söyledi. Putin, “Kazanacağız demiştik, kazandık” diye seslendi.

Rusya anayasasına göre cumhurbaşkanları iki dönem için seçilebiliyor. İki dönem görev yaptıktan sonra 2008 yılında kendi desteklediği aday Dimitry Medvedev’in cumhurbaşkanı seçilmesiyle başbakanlık görevini alan Vladimir Putin, 2018 yılına dek cumhurbaşkanı olacak. Putin bu görevi bir dönem daha yapmak için yeniden aday da olabilecek.

Hile iddiaları

Dünkü seçimin ardından muhalefet partileri, pek çok kişinin mükerrer oy kullandığını ve seçimde yaygın şekilde hile yapıldığını savunuyor.

Moskova’nın merkezinde, Kremlin’in çevresini dolduran on binlerce Putin taraftarı düzenlenen konserlerle zaferi kutluyor.

Vladimir Putin, görevi sona erecek olan Cumhurbaşkanı Dimitry Medvedev’le birlikte taraftarlarının karşısına çıkarken meydanda “Cumhurbaşkanımız Putin”, ve “Putin’e inanıyoruz” pankartları açıldı.

Seçim boyunca Moskova’da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kentteki güvenlik güçlerine ek olarak diğer bölgelerden de altı bin ek polis Moskova’da görev yaptı.

Putin’in en yakın rakibi komünist aday Gennady Zuganov’un oy oranı yüzde 17 civarında kaldı.

Oy verme işlemi bittikten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Zuganov, seçimleri ‘adaletsiz ve değersiz’ diye niteledi ve halkın artan öfkesi nedeniyle Putin’in daha önce olduğu gibi ülkeyi istediği gibi yönetemeyeceğini savundu.

Muhalefet bugün Moskova’nın merkezinde protesto gösterisi çağrısında bulundu.

Seçim Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre seçime katılım oranı yüzde 63 seviyesinde oldu.

Rusya’da cumhurbaşkanlığı seçimleri, Aralık ayında yapılan ve Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin galibiyetiyle sonuçlanan genel seçimlerde yaygın yolsuzluk yapıldığı iddialarıyla başlayan huzursuzluğun ardından yapıldı.

Focushaber

 

Bir cevap yazın