Kafkasya Forumu Samsun Aktivistleri Samsun’da No Sochi Standı Açıyor

Kafkasya Forumu alan örgütlenmesi olarak kurulan KF Samsun No Sochi standı açıyor. Samsun’un işlek caddelerinden Çiftlik caddesinde yer alacak stantta geçtiğimiz aylarda sonlanan anti maskot yarışmasında ödül alan maskotlar da sergilenecek.
Stantta Soçi Olimpiyatları ve Çerkes Soykırımı konusunda bilgilendirme yapılıp, yükselen Çerkes muhalefeti hakkında sunum yapılacak. Stand Samsun ve bölgesindeki Çerkes nüfusun yanında vicdan sahibi bütün kişileri hedeflemektedir.
2 gün sürmesi planlanan standın basın duyurusu aşağıdadır:
Kafkasya Forumu Samsun aktivistleri 11-12 Ekim tarihlerinde Çiftlik Caddesi üzerinde açılacak No Sochi standına tüm duyarlı insanları davet etmektedirler.

2014 kış olimpiyatları soykırımın 150. Yılında, Çerkeslerin tarihsel anavatanı olan Çerkesya’nın başkenti Soçi’de, yapılacaktır. Çerkesler bu rahatsızlıklarını 2007 yılında bir imza kampanyası ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne bildirmişlerse de çeşitli kirli oyunlar neticesinde Komite’nin cevabı olimpiyatların 2014 yılında Soçi’de gerçekleştirilmesi olmuştur. Çerkesler bu olimpyatların Çerkesya’nın başkenti ve soykırım toprağı olan Soçi’de yapılmasına karşı çıkıyorlar.

Rusya Soçi’nin kanlı tarihini örtbas etmekte, kenti tarihi bir Rus şehri gibi göstermektedir. Rusya’nın “Batı’ya açılan kapı” olarak tarif ettiği Soçi gerçekte 21 Mayıs 1864 günü tarihin en kanlı katliamlarından birine sahne olmuştur. Rusya bu kanlı tarihi örtmek için bugüne kadar tam 50 milyar dolar harcamış, Soçi’nin soykırım tarihi ile ilgili en ufak bir söz bile etmemiştir. Ayrıca olimpiyat için yapılan inşaatlarda Soçi’nin doğasına geri döndürülemez zararlar verilmektedir.
Rusya bununla kalmayıp Soçi’ye karşı yükselen muhalif sesi susturmak için No Sochi bileşenlerinden Kafkasya Forumu aktivistlerinden Kuban Kural’ı İstanbul’da ölümle tehdit etmiştir. Ayrıca pek çok Kafkasyalı aktivist Rusya içerisinde her gün ölümle yüzyüze yaşamakta. Rusya, insan hakları ihlallerinin sıradanlaştığı Kafkasya’da ve diasporada olimpiyatlara karşı yükselen muhalif sesi baskı ve korkutma ile sindirmek istemektedir.

Tarih: 11-12 Ekim 2012
Adres: Hürriyet mah. Süleymaniye cad. (Romatem yanı)

Bir cevap yazın