Politkovskaya Cinayeti Soruşturması Sonuçlandı

 

Rus Soruşturma Komitesi (IC), muhalif gazeteci Anna Politkovskaya cinayetine ilişkin araştırmasının ilk sonuçlarını açıkladı. IC sözcüsü bu dava ile ilgili beş kişinin itham altında olduğunu bildirdi: Rustam, Ibragim and Dzhabrail Makhmudov kardeşler, Sergey Khadzhikurbanov ve Lom-Ali Gaytukaev. Bu kişiler cinayet ve yasadışı silah ticareti ile suçlanıyorlar.
Soruşturmacılar Gaytukaev’in 2006 yılında Politkovskaya’yı öldürme emri aldığını ve itham altında bulunan bu kişilerle birlikte organize suç örgütü kurduğunu söylüyorlar.
Bu örgütte ayrıca Moskova’da eski bir polis memuru olan Dmitry Pavlyuchenkov da bulunuyor. Bu şahıs suçluların Politkovskaya’nın nerede yaşadığı, nerelere gittiği gibi konularda bilgi toplamalarına yardımcı oldu. Suçlular Pavlyuchenkov’dan gerekli bütün bilgileri edindikten sonra, 7 Ekim 2006’da Politkovskaya’nın peşine düştüler. IC beyanatında şöyle diyor: “Ibragim Makhmudov Politkovskaya’nın evine doğru yaklaşmakta olduğunu görünce kardeşi Dzhabrail’e söyledi, o da kardeşi Rustam’a haber verdi. Rustam da evinin girişinde Politkovskaya’yı beklemeye başladı.”
Soruşturmacılar “Gazeteci asansöre bindiğinde Rustam Makhmudov ona beş el ateş etti ve binayı terk ederek uzaklaştı.” diye belirtiyor.
Anna Politkovskaya Novaya Gazeta isimli muhalif gazetede muhabirlik yapıyordu. Ağırlıklı olarak Kuzey Kafkasya’daki, özellikle Çeçenistan’daki insan hakları ihlallerini kaleme alıyordu.

 

 

Çeviri: Dilek Soykuvvet

kaynak: gazeta.ru

One Comments

  • Avatar
    Mert 17 / 10 / 2012 Reply

    Çeçenya’da işlenen insan hakları ihalleriyle mücadele ederken, ihlallerden birinin kurbanı oldu. Putin’in de yandaşlarının da günahı çok ama bu günah bile tek başına yeter hepsine.

    Onlar unutsa da biz unutmayalım.

Bir cevap yazın